Svátek má: Jan

Zprávy

Velikost textu:

Juščenko: Válka slouží Kyjevu jako výmluva vlastní neschopnosti!

Juščenko: Válka slouží Kyjevu jako výmluva vlastní neschopnosti!

Ukrajinská vláda často ospravedlňuje neutěšený stav ekonomiky vleklým konfliktem v Donbasu, řekl bývalý prezident Viktor Juščenko.

Viktor Juščenko, bývalý ukrajinský prezident
27. října 2017 - 10:10

Ve skutečnosti jsou to jejich špatné činy, ne válka vedly k nebývalým orgiím korupce a poklesu kurzu hřivny, uvedl v rozhovoru pro polské noviny Rzeczpospolita.

„Válka trvá už tři roky, a my jsme neobdrželi od Západu žádnou významnou finanční a humanitární pomoc,“ prohlásil v rozhovoru s Rzeczpospolita bývalý prezident Viktor Juščenko. Zároveň tvrdí, že konflikt v Donbasu orgány často používají k odůvodnění neúčinné politiky nebo její absence. „Přičemž v dějinách našeho státu taková korupce nikdy nebyla taková, jaká je nyní," konstatoval bývalý šéf Ukrajiny.

Na otázku, zda protesty u Nejvyšší rady, požadavky reforem jsou začátkem dalšího „Majdanu“ Viktor Juščenko uvedl: „Jedním z nejdůležitějších problémů na Ukrajině je neschopnost nevládních organizací monitorovat činnost vlády. To se týká nejen současného týmu, ale i všech předchozích. Jsem rád, že se lidé v Kyjevě se vydali do ulic a požádali úřady, aby splnily sliby. Nevidím to jako tragédii, ale nevidím to ani jako začátek „Majdanu". Občanská společnost musí jednat."


V reakci na komentář vydání, že v čele tohoto protestu stojí bývalý prezident Gruzie Michail Saakašvili, který řekl, že „korupce, chudoba a emigrace“ budou trvat tak dlouho, dokud prezidentem zůstane Petro Porošenko, Viktor Juščenko řekl, že z etických důvodů je pro něj obtížné komentovat tento případ, ale to neznamená, že nemá svůj názor na tuto záležitost. „Věřím, že prezident Ukrajiny by měl takové projevy vzít v úvahu. Existuje takový moudrý výraz: chcete-li být vůdcem, musíte se stát pro každého sluhou. Je třeba si uvědomit, co lidem slibovali během voleb,“ zdůraznil Juščenko.
 
Navzdory tomu, že jeho bývalá kolegyně Julia Tymošenková tvrdí, že situaci na Ukrajině lze změnit pouze předčasnými volbami, je Juščenko je přesvědčen, že je nutné změnit volební systém a vytvořit mechanismus, který by otevřel dveře do ukrajinské politiky „efektivním sílám“.
 
Bývalý prezident Ukrajiny se nedomnívá, že reformě země brání již tři roky probíhající válka v Donbasu. Přičemž jinak sám vyjadřuje tvrdý postoj k Rusku, které nazývá "okupantem".


„To není pravda. Válka se často používá k odůvodnění neúčinné politiky nebo absence jakékoliv politiky. Je pravda, že vytváří mnoho nových problémů, ale jeho druhou její frontou je ekonomika. Jestli ti prohrajete, tak prohrajete i tu první. Během tří let devalvace ukrajinského hřivny dosáhla 350 procent. Ale proč Stalin devalvoval rubl ne v roce 1942, ale teprve v roce 1946? Protože stabilní národní měna je účinnou metodou boje proti útočníkovi. Nemohu vysvětlit, proč polovina ukrajinských bank zbankrotovala za posledního půldruhého roku. Nechápu, že před více než půl rokem jsme měli 47% inflaci. Taty nemluvíme o válce, ale o slabé finanční, měnová a bankovní politice. Existuje tolik příkladů, že dlouhodobá válka nezasahuje do rozvoje státu. Myslím tím Izrael. Kdy tam nebyla válka?" zeptal se bývalý prezident.

(kou, prvnizpravy.cz, rp.pl, foto: arch.)