Svátek má: Ondřej

Zprávy

Velikost textu:

Spojené státy manévrují v minovém poli

Spojené státy manévrují v minovém poli

Nedávné a opakované akce Spojených států vůči Tchaj-wanu nelze posuzovat samostatně. Nelze je označit za spontánní, píše v komentáři na Agoravox Dr.Salem Alketbi.

Joe Biden, americký prezident
11. září 2022 - 04:20

Přesnější pojmovou charakteristikou je spíše provokativní chování, které přilévá olej do plamenů eskalujícího mezinárodního napětí a vyvolává vážné otázky o záměrech a cílech Washingtonu, které za těmito akcemi stojí.

Donedávna se mnozí domnívali, že návštěva Nancy Pelosiové, předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických, na Tchaj-wanu na začátku srpna proběhla bez koordinace a bez souhlasu prezidenta Joe Bidena.

Někteří odmítli zdůvodnění návštěvy jako osobní tah nejvyššího demokratického zákonodárce v Sněmovně reprezentantů USA, aby si jako nejvyšší představitel USA v úřadu připsal kvalitativní politické vítězství před volbami do Kongresu v polovině období.

Ale řada návštěv členů amerického Kongresu o několik dní později si zaslouží naši pozornost. A nejen tyto návštěvy, ale i průjezd lodí amerického námořnictva Tchajwanským průlivem vyvolaly v Číně pobouření. Americká sedmá flotila to popsala jako opětovné potvrzení amerického závazku k volnému průchodu průlivem.


Tyto pečlivě vypočítané americké manévry, které žádný pozorovatel nemůže ignorovat, rozhodně nejsou v zájmu globální bezpečnosti a stability. Je komplikované opakovat takové akce a pro Washington pokaždé očekávat stejnou reakci Číny – zdrženlivost a pečlivé řešení situace.

Čína už není tou zemí, jakou byla před dvěma nebo dokonce deseti lety. Naopak, hromadila a bude hromadit prvky globální moci a Spojené státy to dobře chápou. Je proto obtížné připisovat velké uznání strategické trpělivosti Číny tváří v tvář takovým krizím.


Opakované čínské hrozby se již nepočítají, protože Spojené státy nadále zvyšují tlak na Peking a podkopávají jeho image a pověst rozvíjející se mezinárodní velmoci. Tato situace se výrazně liší od kalkulovaného tlaku vyvíjeného předchozími administrativami USA, včetně Trumpovy administrativy.Spojené státy pod Bidenem podstupují bezohledná rizika. Celosvětově roste přesvědčení, že zahraniční politika USA je stále impulzivnější a bezohlednější než za Trumpa.

Pokračování vojenské podpory pro Ukrajinu při obětování zájmů evropských společností, které čelí nejhorší energetické krizi v moderní době, a nadměrné praktikování provazové politiky v případě Tchaj-wanu, přes veškerou citlivost mezinárodního prostředí, které by neobstálo. jakákoli jiná válka velkého kalibru, jsou toho příkladem.

Je dobře známo, že v amerických kruzích existují pokusy oživit tempo strategické konfrontace s Čínou, nebo ji alespoň přesvědčit, aby stáhla podporu Rusku a využila touhu Číny jít svou cestou rozvoje, aniž by se dostala do pasti, která je na ni nachystána. .

Faktem je, že vyhnout se konfrontaci s Čínou je v jejím zájmu a oslabuje šance Spojených států udržet si svou roli dominantní mezinárodní velmoci. Pelosiové návštěva a další tahy jsou proto pouze předehrou, jak vyprovokovat čínského draka, aby opustil svou opatrnost a zapojil se do vojenského konfliktu, který vyčerpá jeho rostoucí sílu.


To vysvětluje, proč budou tyto kroky v dohledné době pokračovat. Samozřejmě nelze říci, že by Bidenova administrativa ignorovala současnou mezinárodní situaci a její citlivost. Své funkční období zahájil oznámením návratu Spojených států.

Ale zdá se, že má jiný subjektivní výklad tohoto návratu. Spojené státy jsou v pořádku a skutečně zpět. Ale znovu vyvolávají krize a podněcují války a konflikty, místo aby je uklidňovaly.

Čína zatím krizi související s návštěvou Pelosiové a dalších na Tchaj-wanu zvládala a dostala situaci pod kontrolu. A nenechala se vyprovokovat. To je v čínské kultuře zcela normální.

Tato konfuciánská moudrost zachránila svět před větší, vlivnější a hlubší krizí, než byla ta na Ukrajině. Spojené státy by si měly uvědomit, že rychle ztrácejí svou pozici ve světě.

Už nejde o to být odpovědnou mocností jednající v rámci mezinárodního práva a principů, ale být garantem, byť teoreticky, tohoto práva a těchto principů. Washington ale postupně sklouzává do pozice, která z něj v očích mnohých dělá hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost.

To přispívá a dokonce urychluje šíření chaosu a nepokojů ve světě. Eskalace konfliktů a krizí, kterých jsme svědky v různých zemích a regionech, je možná probuzením nebezpečí, které představuje další etapa mezinárodních vztahů.

Každý si uvědomuje, že potenciální hrozby se již neomezují pouze na tradiční a netradiční zdroje, jak uznává většina odborníků, ale souvisí také s nedostatkem kontroly nad světovým řádem. To svádí mnoho lidí na celém světě k násilí a podněcuje nové konflikty, války a napětí, končí komentář Dr.Salem Alketbi.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%