Svátek má: Ilja

Zprávy

Velikost textu:

Švýcaři budou rozhodovat v referendu o nákupu nových stíhaček

Švýcaři budou rozhodovat v referendu o nákupu nových stíhaček

Poté, co v roce 2014 národní referendum o novém kontraktu na stíhačky nebylo rozhodnuto, změní švýcarská vláda podmínky pro nové hlasování, podle nichž bude konkrétní typ letadla vybrán až po referendu.

Ilustrační foto
13. března 2018 - 03:20

Švýcarsko musí uspořádat další národní referendum o plánech na  nákup nových stíhaček a voliči tentokráte nebudou mít možnost volby konkrétního typu letadla.

Spolkové ministerstvo obrany, civilní ochrany a sportu (DDPS) oznámilo 9. března, že voliči budou požádáni v referendu o to, zda má Švýcarsko pokračovat v programu výměny stárnoucích stíhaček novými letadly, ale na rozdíl od předchozího referenda o této otázce pořádané v roce 2014, bude výběr typu letadla probíhat až po referendu.

Podle švýcarských médií, které zveřejnily podmínky nového referenda, se očekává, že nejpozději do roku 2020 se bude hlasovat o programu zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany ve výši 8 miliard dolarů, včetně nových stíhaček.

Rozhodnutí o výběru typu letadla po referendu vychází ze zkušeností z května 2014, kdy asi 53% švýcarské populace hlasovalo, že nechce financovat nákup 22 stíhaček Saab Gripen E,  které v té době byly oceněny na 2,2 miliardy CHF .

Švýcaři si nadále budou platit lži veřejnoprávních médií

Švýcaři jsou běžně žádáni, aby rozhodovali o otázkách zadávání veřejných zakázek v oblasti obrany. V případě hlasování o stíhačce Gripen E, bylo toto konkrétní letadlo zkritizováno v národních sdělovacích prostředcích už před referendem. Stíhačka Gripen E vzhledem ke  švédskému původu, byla přejmenována na  "stíhačku IKEA. Konkrétně v tomto případě bylo hlasováno "Ne" a je víc jak jasné, že hlasování bylo zaměřeno hlavně proti švédské stíhačce.

(rp,prvnizpravy.cz,janes,foto:arch.)