Svátek má: Taťána

Regiony

Velikost textu:

V horkých a slunečních dnech se z vozidla stává život ohrožující past

V horkých a slunečních dnech se z vozidla stává život ohrožující past

Teploty okolo 30 stupňů Celsia vytvářejí ze zaparkovaných aut životu nebezpečné pasti, ve kterých nelze ani na "krátkou chvíli" ponechávat malé děti, ale ani zvířata.

Ilustrační foto
30. května 2018 - 08:00

Každou minutu stoupá vnitřní teplota v autě o jeden stupeň a může dosáhnout až 70 stupňů Celsia. Prudký nárůst vnitřní teploty může vyvolávat značné zdravotní problémy. Lehce pootevřené okénko, či parkování ve stínu, nedokáže nárůstu vnitřních teplot nijak výrazněji zabránit.

V horkém počasí může teplota uvnitř automobilu dosáhnout až 65 °C během 10 - 15 minut. Nikdy nevíte, která situace vás zdrží a jak skutečně dlouho bude skutečně pryč. Riskujete tak jejich život a zdraví! Pro děti se stává vozidlo smrtelně nebezpečnou pastí.

U dospělých lidí dochází při přehřívání organismu k pocení. Odpařování potu z povrchu lidského těla způsobuje účinné ochlazování. To však neplatí pro malé děti a zvířata. Zvyšující se teplota v uzavřeném vozidle může být pro ně smrtelně nebezpečná.


Zvířata nemají žádné potní žlázy a svůj organismus mohou ochlazovat pouze zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem. Tento mechanismus však není zdaleka tak účinný, jejich srst k rychlému přehřívání napomáhá. Proto mají zvířata v těchto horkých letních dnech problém s udržením správné teploty těla. Pokud zvíře ponecháte v automobilu nebo před obchodem na slunci bez stínu a pitné vody, jejich přehřátí je vážný problém a v jeho důsledku riskujete jejich zdraví, a často i život.

Kdo proto ve vedrech objeví v nějakém autě zavřené dítě nebo zvíře, měl by neprodleně upozornit městskou policii na tísňové lince 156.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Eva Kněžourová, tisková mluvčí Městské policie Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.mp)