Svátek má: Jonáš

Komentáře

Byl post-balíčkový týden lepší než ten balíčkový?

Že „ozdravný balíček“ Fialy a Stanjury – byť snad mírně sníží deficit státního rozpočtu – není tím, co naše země potřebuje, si myslí téměř každý, kdo u nás o těchto věcech ještě vážně přemýšlí.


Udělal jsem na toto téma řadu rozhovorů a článků, jejichž argumenty teď nebudu opakovat. Kritika moje a naše, to znamená texty J. Weigla, I. Strejčka, L. Jakla, se nepohybuje v prostoru politických argumentů. Jde nám o podstatu věci. A v tom jsme s Fialou a jeho pětikoalicí – za kterou se premiér stejně jen schovává – v naprostém rozporu.

Jakkoli respektujeme postoje dvou klíčových protihráčů vlády – odborů a zaměstnavatelů – v žádném případě nejsme stoupenci jejich názorů. Mají pravdu, že s nimi tento „ozdravný balíček“ nebyl konzultován, ale to samo o sobě neznamená, že jsme s nimi na jedné lodi. Tím, že u nás už řadu let chybí jakákoli standardní starolevicová strana – typu Zemanovy ČSSD nebo Filipovy KSČM – odbory zkoušejí hrát tuto kartu, ač to není jejich úkol. Měly by bojovat za mzdy (a pracovní podmínky) svých členů. Já jim však budu říkat, že na to není vhodná chvíle. Teď je třeba zabránit vzniku inflačního kolotoče, vzniku inflační spirály ceny-mzdy-ceny. Proto je třeba od odborů žádat velkou obezřetnost. Na vysoké inflaci odbory, natož jejich členové, vydělávat nemohou.

Zaměstnavatelé si zvolili nové vedení Svazu průmyslu a dopravy. Stará struktura Jaroslav Hanák konečně odešla, ale spolu s ním odešla i s ním spojená úžasná „výhoda“, že zaměstnavatelské postoje neměly „šťávu“, že byli zaměstnavatelé tichým spoluhráčem vlády, neboť jejich představitelům šlo jen o své vlastní osobní pozice.Panem Rafajem přišla novější struktura a mám obavu, že i nová nebezpečí. Vzhledem ke své minulosti je proexportním lobbistou, a navíc krátkozrace – a autoritářsky – žádá opuštění české koruny. Je mladší, bude aktivnější, bude proto nebezpečnější. Leccos se o jeho postojích teprve dozvíme, ale mne zaujal jeho článek v pondělní E15. Prozradil v něm své progresivistické levičácké prostoje velmi zřetelně. Ukázal, že je prototypem levicového byznysmena. Ne náhodou se pohyboval nedaleko Zdeňka Bakaly a jeho neslavně známých ostravských bytů.

Nový šéf Svazu průmyslu a dopravy se zlobí, že vláda chce „zrušit daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů, které podporují sport, kulturu, rekreaci, aktivní trávení volného času“. Strašně se mu nelíbí, že by měly firmy tuto sumu peněz prostě převést do mezd, protože důsledkem toho prý lidé přestanou navštěvovat sportoviště a posilovny. Svaz průmyslu se má starat o zdraví zaměstnanců? Nevlastní náhodou pan Rafaj nějaký fitness klub? Nebylo by lepší, kdyby se lidé mohli sami rozhodovat, jak využít své vlastní peníze? Mají být vedeni za ručičku?


Totéž levicové byznysmenství se silně projevuje i v našem vzoru, v Německu (i když pro mne ani jejich soziale Marktwirtschaft žádným vzorem nikdy nebylo). Jejich – ještě horší – zelené soziale Marktwirtschaft je dnes vzorem ještě méně. V Německu teď najednou zjistili, že „nejsou lidi“, že všude – jako u nás – ve všech oborech, odvětvích a službách chybí zaměstnanci.

Lidé tam samozřejmě nechybí. Žijí tam, konzumují tam, fandí německým fotbalistům, pijí bavorské pivo, masově jezdí na jih za sluníčkem, ale nechtějí – díky nesmírně velkorysému systému sociálních podpor – pracovat. Proto „chybí“. Proto Němci plánují usnadnit imigraci a zapomínají, že už to v roce 2015 velmi neslavně zkusila paní Merkelová. Petr Fischer správně píše v úterní E15, že „Německo je už dávno zemí přistěhovalců, každý osmý člověk žijící v Německu je cizinec“. Nestačí to. Proto Němci dokonce uvažují, že přistěhovalci nemusí umět německy. Stačí prý angličtina!

To je v mých očích neuvěřitelná rezignace kdysi pyšného a kulturního národa. Jejich svébytná transformace z nacistického režimu je asi poškodila více, než jsme si mysleli. Pan Rafaj si také stěžuje, že nemáme lidi. Dejme si na to pozor. Abychom také nerezignovali na své češství.


Václav Klaus

Ještě pár slov k Fialovi, cenám a zemědělcům

Ještě pár slov k Fialovi, cenám a zemědělcům

Václav Klaus 

3. září 2023
Letošní Země živitelka je sice už skoro týden minulostí, ale slova, která tam pronesl premiér Fiala, stále „visí“ ve vzduchu.

Dvacátý první srpen

Dvacátý první srpen

Václav Klaus 

22. srpna 2023
Dvacátý první srpen je dnem našeho národního pokoření, je dnem, kdy došlo k prohloubení našeho pádu z Evropy a vyspělého světa, je dnem, který radikálně zahýbal s osudy mnoha z nás.

Počasí a (Po)Vondra

Počasí a (Po)Vondra

Václav Klaus 

19. srpna 2023
Klimatičtí aktivisté to teď mají strašně těžké. Chvíli je horko, tak zkusí přehrávat kartu globálního oteplování.

Naší ekonomice se nedaří (a o to více se u nás hraje ukrajinská karta)

Naší ekonomice se nedaří (a o to více se u nás hraje ukrajinská karta)

Václav Klaus 

5. srpna 2023
Před více než třiatřiceti lety zahájil Václav Havel svůj první novoroční projev slovy „naše země nevzkvétá“.

Svatá Anna, chladna z rána

Svatá Anna, chladna z rána

Václav Klaus 

29. července 2023
V polovině týdne byl svátek svaté Anny (i mnoha Ann nesvatých), ale současně i zlom léta a předzvěst podzimu.

Tentokrát opravdu jen glosování několika podivností posledních dní

Tentokrát opravdu jen glosování několika podivností posledních dní

Václav Klaus 

23. července 2023
Minulý týden jsem komentoval zprávu Českého statistického úřadu, že u nás počet cizinců žijících v naší zemi přesáhl jeden milión. (Nikdo samozřejmě nevíme, o kolika cizincích náš statistický úřad neví.)

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%