Svátek má: Zdislava

Komentáře

Česká inflace na ústupu

Zatímco ECB dlouhodobě řeší problém, jak stimulovat inflaci, aby se vrátila k cílovým dvěma procentům (nebo aby alespoň nebyla záporná),

ČNB je tohoto úkolu zcela ušetřena. Česká inflace se totiž dál nachází vysoko na cílem prognózy tuzemské centrální banky a jádrová dokonce daleko nad horní hranicí tolerančního pásma. Poslední jmenovaná se dokonce drží čtrnáctiletém maximu. Včera zveřejněná listopadová inflace však opět naznačila, že doba relativně vysoké inflace se chýlí pomalu ke konci. Cílovaná meziroční inflace se posunula o dvě desetiny procentního bodu níže na 2,7 % a zaostala tak za aktuální prognózou ČNB. Hlavní zásluhu na tom měly potraviny, jejichž tempo zdražování v posledních měsících výrazně polevilo. Přitom ještě v první polovině roku byly právě rychle rostoucí ceny potravin hlavním inflačním faktorem v ČR. Dopad potravin na inflaci je už srovnatelný s bydlením, které „řídilo“ inflaci v předchozích letech, nicméně letos už díky zpomalení růstu cen energií i nájemného se jeho role stále zmenšuje. Nyní inflaci drží vysoko především alkohol a cigarety, do jejichž cen se letos promítlo výrazné zvýšení spotřebních daní.

 


Inflace zatím pozvolna klesá a dál klesat bude. Třeba už proto, že zafunguje vysoký srovnávací základ z úvodu předchozího roku, kdy ještě nebylo o covidu vidu ani slechu, nebo v důsledku utlumování dlouhodobých inflačních tlaků, ať už jde o nákladové nebo poptávkové. Prognóza ČNB sice říká, že se inflace vrátí k cílovým dvěma procentům nejdříve až ve třetím čtvrtletí (a to ještě jen na krátkou chvíli), avšak „překvapení“ v podobě rychlého ústupu už na začátku příštího roku není vůbec vyloučené. Dokonce je možné, že tu brzy můžeme mít inflaci začínající jedničkou. ČNB by pak mohla odložit svoje plány na rychlé zvyšování úrokových sazeb a spokojeně vyčkávat, až se situace po covidovém šoku začne vracet do „původních“ kolejí. Jak to nakonec dopadne rozhodnou ceníky firem, které se právě finalizují. Rychlost, s jakou bude inflace ustupovat se tak ukáže už v lednových číslech, která budou k dispozici na začátku února. Byť je to krátká doba, stát se toho může ještě hodně. Třeba to, že ekonomika – nejenom ta naše – projde dalším lockdownem.

Petr Dufek


Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?