Svátek má: Jitka

Komentáře

Zbyněk Fiala

žurnalista

Čínský kosmický sen se naplňuje

Autoři čínských komiksů mají nové úkoly – zachytit všední život prvních krajanů na oběžné dráze.

A co tchaijkonauti dělají, když nic nedělají? Start rozestavěné čínské vesmírné lodi s poetickým názvem Nebeská harmonie (Tchien-che) přitahuje pozornost médií i týden poté, co na její palubu vstoupili první tchajkonauti. Kosmická věda je samozřejmě důležitá, ale v médiích se propírají i obyčejné věci, a stále častěji formou kreslených seriálů, comics. Nevím, jestli si autor obrázků o zpestřování života v prostoru srovnatelném s autobusem, zcela vymýšlel, ale jak tak hoši plavou v beztíží a jeden má na očích brýle s virtuální realitou, ten druhý je trochu nervózní ze své role malé rybičky. Další obrázkovou atrakci tvoří fakt, že na palubě je prý zásoba 120 různých jídel.

Napřesrok už na stanici nebudou jen Číňané, dozvídáme se z krátkého videa, které nabízí první záběry z výzkumáku na oběžné dráze. Podle smlouvy mezi evropskou kosmickou agenturou ESA a čínskou CNSA z roku 2015 má být na orbit vyslána i evropská posádka. Avšak všechny přístroje a displeje komunikují v čínštině. A tak Němec, Francouz a Ital, kteří se na misi připravují, stráví hodně času kreslením čínských znaků a učením jazyka, ve kterém budou úplně všechna slovíčka z oboru lautr nová.

https://news.cgtn.com/news/2021-06-21/Tiangong-space-station-All-Chinese-operation-interface-11gYPEQaSD6/index.html

Ovšem napřesrok by mělo být na orbitu hotovo. Ted tam působí hlavně borci pověření oživováním a testováním stavby, která má být roku 2022 dokončena s celkovou hmotností 70 tun. Vybalují přístroje, rozvíjejí kabeláž a studují který čudlík kam patří. Současná trojice Nie Chai-šeng (56), Liu Po-ming (54) a Tang Chung-po (40) vydrží v kosmu tři měsíce, během kterých taky vystoupí do volného prostoru nebo bude ladit a testovat systém funkcí pro udržování životních podmínek na stanici. Nie už je veterán čínského kosmického výzkumu, bude na orbitu potřetí. Liu letěl jen jednou, ale vystoupil přitom z útrob družice. Tang poletí poprvé, v přípravě byl od roku 2010. Vzhledem ke konfuciánské tradici, která v Číně stále žije, je jasné, kdo koho ošéfuje. V téhle sestavě nemohou vzniknout spory, což zároveň vysvětluje, jak asi vznikala.Premiéra trvalé stanice na orbitu je pro Číňany o to cennější, že nemohli participovat na americkém kosmickém výzkumu. NASA to měla výslovně zakázána zákonem, proto nesměli ani na Mezinárodní kosmickou stanici ISS. Ta už však stejně dosluhuje a roku 2024 má jít k Zemi a shořet v atmosféře. Vlastní stanice tedy byla pro ČLR nezbytností. A protože se prudce zhoršily i americko-ruské vztahy, Rusko se možná stáhne z ISS předčasně. Po roce 2024 bude čínská stanice jedinou, která na oběžné dráze funguje.

https://www.msn.com/en-us/news/world/shunned-from-iss-china-sends-astronauts-to-build-space-station-on-first-trip-in-years/ar-AAL7Jef

To je také silný argument pro rusko-čínskou kosmickou spolupráci. Ta se však přesouvá na Měsíc. Pokud se naplní dohoda uzavřená mezi Roscosmosem a CNSA, na naší oběžnici vznikne společná vědecká lunární stanice. Dříve bychom takové plány považovali za značně divoké, ale když Čína v rychlém sledu také vyslala sondu na odvrácenou stranu Měsíce a potom ještě robota na Mars, dá se jim věřit.

Šéfkonstruktér kosmických výprav s lidskou posádkou Čou Ťien-pching uznává, že Spojené státy jsou mnohem dál. Říká však, že čínské kosmické plány se orientují na vlastní potřeby Číny. A že taky plní její vlastní sen…

Zbyněk Fiala

vasevec.cz

Odbory se bouří, konečně!

Odbory se bouří, konečně!

Zbyněk Fiala 

28. listopadu 2023
Prahou hřměly trumpetky, píšťalky a řehtačky, aby síla kraválu ohlásila sílu rozhořčení odborů nad vývojem České republiky. Napadl mě vtípek: „Ale budete mít stíhačky…“, od kterého jsem nakonec upustil. Běžecky jsem už dávno za zenitem.

Podvody s korespondenční volbou

Podvody s korespondenční volbou

Zbyněk Fiala 

26. listopadu 2023
Dá se s tím nadělat spousta hlasů, zjistil soud ve státě Iowa. Ale nesmí se na to přijít, protože za každý teď může přijít sazba až pět let natvrdo.

Naše drahá vláda

Naše drahá vláda

Zbyněk Fiala 

12. listopadu 2023
I podle oficiálních statistik ČSÚ stouply ceny bydlení a energie o 42,4 procenta od prosince 2021, kdy se Fialova vláda ujala funkce. Mzdy však rostly skoro desetkrát pomaleji.

S vidlemi v ruce

S vidlemi v ruce

Zbyněk Fiala 

7. listopadu 2023
Premiérovo tvrzení, že celková cena elektřiny pro domácnosti nevzroste, nebo jen o pár procent, vychází z rozhodnutí, že pokles světových cen silové elektřiny pro Česko neplatí. Ledaže bychom se začali bránit.

Procento jako prase

Procento jako prase

Zbyněk Fiala 

2. listopadu 2023
Kdo má většího, zjišťuje válka procent mezi Energetickým regulačním úřadem a premiérem Petrem Fialou (ODS).

Elektřina může být levnější

Elektřina může být levnější

Zbyněk Fiala 

22. října 2023
Reforma trhu s elektřinou EU rozšiřuje prostor pro samovýrobu a obnovitelné zdroje. České firmy jsou na to připraveny a těší se na další impulz, kterým bude dlouho odkládaný zákon o komunitní energetice.

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%