Svátek má: Oleg

Komentáře

Miloš Vystrčil

senátor (ODS)

Drobným vlastníkům lesů vláda nepomůže, myslí jen na velké

Mnozí drobní vlastníci lesů postižení kůrovcovou kalamitou, kteří ji často ve svých lesích likvidují svépomocí o sobotách a nedělích, nedosáhnou na státní finanční příspěvek, který chce stát na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity začít poskytovat.

To je bohužel jeden z důsledků dotačních zásad, které dnes představilo ministerstvo zemědělství v rámci projednávání novely lesního zákona na senátním výboru pro územní rozvoj a životní prostředí. Považuji to za další vládní diskriminaci drobných vlastníků a podnikatelů, tentokrát v oblasti lesního hospodářství.

Senátní výbor pro územní rozvoj a životní prostředí na můj návrh přijal usnesení, ve které se konstatuje, že přístup vlády k řešení příčin současného stavu lesů a kůrovcové kalamity je pomalý a nedostatečně intenzivní. Vnímám to jako další potvrzení skutečnosti, že současná vláda ve své výkonné roli v oblasti podpory ochrany a obnovy našich lesů dlouhodobě selhává. Přesto jsme nakonec novelu lesního zákona podpořili, neboť jsme byli vlastně přinuceni ze dvou špatných možností vybrat tu lepší. Lapidárně řečeno, řídili jsme se zásadou lepší něco než nic.

Miloš Vystrčil