Svátek má: Petr

Komentáře

Jiří Valenta

člen Zastupitelstva Plzeňského kraje

Eurovolby, Plzeňský kraj a fenomén Pospíšil

Právě skončené „nadnárodní“ volby přinesly, kromě poslaneckých mandátů přerozdělených politickým stranám, také některé další významné informace a vzkazy občanům. Ty se, ostatně jako vždy, lišily druhem a specifickou výpovědní hodnotou „kraj od kraje“.


V Plzeňském kraji opět zafungoval princip „spojených nádob pravice“ a to prostřednictvím odlivu voličů ODS směrem k TOP 09, přesně na rozdíl od trendu ve volbách krajských, konaných v roce 2012, kdy „voda tekla směrem opačným“. TOP 09 si tak nyní mohla sáhnout sama na pomyslný volební vavřín. To popřít nelze, ale na straně druhé nesmyslné vyvyšování a mediální přeceňování tohoto triumfu některými představiteli „knížecí strany“, při tristní 18 % volební účasti v regionu, hraničí až demagogií.

Miroslav Kalousek za přízeň poděkoval svým voličům, přičemž vícenásobně vyšší část nevolících občanů současně urazil, opět způsobem sobě vlastním: „K volbám šli ti inteligentní a mezi inteligentními má TOP 09 většinu příznivců“.

Dalším volebním, na rozdíl od nízké voličské účasti, již neočekávaným aspektem západu Čech se stala masivní voličská podpora Jiřího Pospíšila, která mu zde vynesla 11158 preferenčních hlasů. V počtu krajských preferenčních kroužků ho následovali komunisté Jiří Maštálka a Jiří Valenta, mezi které se ještě stačil vklínit sociální demokrat, předseda České národní delegace ve Výboru regionů v Bruselu, Petr Osvald.

Na jakémže to základě  byla vystavěna zbytnělá Pospíšilova voličská podpora, mi však jako politologovi a sociálním antropologovi není vůbec zřejmé. Dotčený, stále ještě čerstvý odpadlík od ODS, nedisponující ani nezbytnou kongresovou důvěrou dříve nejsilnější pravicové strany, neúspěšný exministr spravedlnosti, kterého kvůli manažerské neschopnosti „vyprovodil“ z vlády i jeho bývalý stranický šéf Petr Nečas, byl také médii dlouhodobě podezírán ze spolupráce s justiční mafií a regionálními kmotry. Podezřelých a neprůhledných kauz bylo v souvislosti s jeho osobou rozebíráno nezvykle mnoho.

Pomineme-li  diskutabilní profil nového europoslance, vytrvale, a jak je nyní vidět i efektivně, žehlený tendenčními pravicovými médii, měla by nás však také zarazit hned jedna z jeho prvních vět pronesených po zvolení: „Zůstávám bydlet v Plzni a do Bruselu budu jezdit jen kvůli podstatným jednáním. Chtěl bych tam pomoci regionu, Západočeské univerzitě“.

Pomáhat této instituci měl Pospíšil z titulu nejen ministra spravedlnosti, poslance českého parlamentu a krajského zastupitele již ale dávno! Poté, co byl v roce  2009 dosazen na post děkana Právnické fakulty ZČU, aby zde po celoevropsky neblaze proslulé kauze, udělal pořádek, zbyla po něm však pouze mlha a také ani žádný viník tristního stavu školy nebyl za své protiprávní jednání potrestán. Není divu, když na tuto fakultu bylo neprůhledně přijímáno a také zde podezřele rychle a snadno vystudovalo mnoho významných členů či sympatizantů ODS a Jiří Pospíšil mnohé z nich dlouhá léta i jako pedagog vyučoval.

Spornou se ale může jevit již i úvodní část jeho výše citovaného výroku. Regionu totiž jako aktuální krajský zastupitel „pomáhá“ například tím způsobem, že jeho účast při důležitých hlasování činí podle oficiálních statistik, od prosince loňského roku, pouhých 18%. Jestli bude takto „často a zodpovědně“ vyhledávat i jednání Evropského parlamentu, občané ČR se od něj, kromě již etablovaných velkohubých prohlášení, nedočkají snad již ani ničeho jiného.

Jiří Valenta

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

Jiří Valenta 

29. ledna 2023
Komu? Realizátorům a sympatizantům politiky koaliční vlády pod tvůrčí taktovkou ODS, kteří k snazšímu prosazení a realizaci svých elitářských a transatlanticky submisivních cílů trvale nadužívají takových termínů, jako je spravedlnost, pravda, demokracie, či svoboda.

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Jiří Valenta 

12. ledna 2023
Poněkud stranou hlavních zpráv, či palcových novinových titulků, tedy za přísně zaranžovaného mainstreamového nezájmu, se odehrávalo v poslanecké sněmovně druhé čtení novely Zákona o České televizi (a Českém rozhlasu),...

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Jiří Valenta 

6. prosince 2022
Situace s realizací projektu výstavby obrovské továrny na autobaterie do elektrovozidel firmou Volkswagen,..

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Jiří Valenta 

29. září 2022
Skoro až chorobně projevované, názorové, ale i mnohdy i osobní, animozity doprovázely před nedávno skončenými obecními volbami v Plzni...

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Jiří Valenta 

10. září 2022
Ten, kdo se rozhodne volit podle toho, co se mu halasně naslibuje několik málo týdnů před otevřením volebních místností, nebývá na tom v konečném výsledku nikdy o mnoho lépe....

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Jiří Valenta 

30. srpna 2022
Situace na trhu s energiemi je více než hrozivá, o čemž se není nutné rozepisovat!

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%