Svátek má: Petr

Komentáře

Jiří Valenta

člen Zastupitelstva Plzeňského kraje

Hustá mlha kolem České pošty

Aktuálně "podivnou" situaci, a to nejen v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek, ve státním podniku,...

... když bych tento stav nazval ještě velice jemným pojmem, dokreslují nejen rozličné kauzy, ale i mnohá podezření z politicko – hospodářských intrik, která často překrývá mlžný opar netransparence. Občané a společenské organizace toto registrují a projevují oprávněnou nespokojenost. Jedná se přece také o jejich peníze!

Tak například, co si v této souvislosti může myslet občan "o trafice" pro politicky odklizeného ministra dopravy Zdeňka Žáka, který s akademickým titulem bakalář radí České poště již od roku 2014 a to ve velice odborně náročné oblasti logistiky, telematiky a informačních a komunikačních technologií? Že by snad lepší odborník neexistoval? To bych se velice divil! Jen ve svém okolí jich registruji desítky! Obávám se ale spíše, že než o nedostatečnou kvalifikaci a praxi pana exministra, jde zejména o jeho budoucí roli, resp. o čistotu této role. Na stole již leží, v souvislosti s informačními a komunikačními technologiemi, existence odštěpného závodu České pošty pro ICT, kde by se do budoucna mohly rozdělovat desítky miliard plynoucí zejména z EU. Mohu potvrdit, a to nejen z pozice předsedy Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment, že již samotný fakt, že by se měly finanční prostředky přerozdělovávat právě z pošty, mnohé významné profesní organizace působící v oblasti informačních a komunikačních technologií, velice jitří.

Konkrétní výsledky Žákovy práce se úzkostlivě tají a doposud neexistuje ani vysvětlení proč si ho pošta vůbec vybrala. Sdělit nechce ani výši odměny, kterou si u ní doposud vydělal. Není zcela vyloučeno, že Žák může pokračovat uvnitř státního podniku ve funkci jakéhosi "čističe", neboť z jeho profesní anamnézy se můžeme dozvědět, že se již proslavil odvoláním hned několika ředitelů, například ČD, Silnic a dálnic, evidovali jsem i pokus o odvolání ředitele Řízení letového provozu, který mu ale nevyšel. A také dosazováním svých kamarádů, jak detailně ilustrují i některá média. Z tohoto důvodu neunikl ani pozornosti BIS, která ve své zprávě explicitně uvedla, že "se skupina lobistů pokoušela iniciovat odvolání generálního ředitele. Usilovala o obsazení významných pozic předem vytipovanými lidmi a o získání vlivu na hospodaření podniku. Lobisté přes prostředníky, z okolí vysoce postavených ústavních činitelů a z podnikatelského prostředí, měli zařizovat i schůzky svého adepta na generálního ředitele se členy vlády." Alespoň tolik ze zprávy BIS.

Podezření z napojení na politiky, netransparence a nejspíše tak i nehospodárnosti, která jsem naznačil, se však netýkají pouze výše Žákových odměn, obdobných případů je jistě mnohem více. Uvedu alespoň ještě jeden. Státní podnik nehodlá například zveřejnit také odměny vysoké manažerky, ředitelky korporátní správy, Barbory Snopkové – Haberové, v médiích označené jako spojka sociální demokracie do samého centra "pošty". Ačkoliv se v tomto ohledu jedná o veřejnou instituci, požadované informace jsou také v tomto případě tajeny. Pošta se hájí tím, že provozuje i podnikatelskou činnost, působí na volném trhu a od státu nedostává žádné dotace. Nejvyšší správní soud však již v několika svých rozhodnutích konstatoval, že za veřejnou instituci je třeba považovat například i Letiště Praha nebo společnost ČEZ.

Podezřelé zájmy a aktivity v souvislosti s Českou poštou, abych byl zcela spravedlivý, se negenerují ale jen ze sociální demokracie, jak by se mohlo zdát. Mnozí z nás si ještě možná pamatují obvinění, které mediálně adresoval ministr vnitra poradci a spojce expremiéra Babiše Adamu Vojtěchovi z Hnutí ANO 2011 – “Bude líp!” s tím, že se tento pán měl zapojit do "her letní úplatkářské kauzy" způsobem dávání jakýchsi příslibů panu Čadkovi, jednomu z hlavních protagonistů celého případu. I když to pan poradce Vojtěch vehementně popírá, přesto alespoň přiznal, že se s panem Čadkem dvakrát setkal a jednal s ním. Proč tedy? A mohl bych pokračovat!

Jiří Valenta


O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

Jiří Valenta 

29. ledna 2023
Komu? Realizátorům a sympatizantům politiky koaliční vlády pod tvůrčí taktovkou ODS, kteří k snazšímu prosazení a realizaci svých elitářských a transatlanticky submisivních cílů trvale nadužívají takových termínů, jako je spravedlnost, pravda, demokracie, či svoboda.

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Jiří Valenta 

12. ledna 2023
Poněkud stranou hlavních zpráv, či palcových novinových titulků, tedy za přísně zaranžovaného mainstreamového nezájmu, se odehrávalo v poslanecké sněmovně druhé čtení novely Zákona o České televizi (a Českém rozhlasu),...

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Jiří Valenta 

6. prosince 2022
Situace s realizací projektu výstavby obrovské továrny na autobaterie do elektrovozidel firmou Volkswagen,..

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Jiří Valenta 

29. září 2022
Skoro až chorobně projevované, názorové, ale i mnohdy i osobní, animozity doprovázely před nedávno skončenými obecními volbami v Plzni...

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Jiří Valenta 

10. září 2022
Ten, kdo se rozhodne volit podle toho, co se mu halasně naslibuje několik málo týdnů před otevřením volebních místností, nebývá na tom v konečném výsledku nikdy o mnoho lépe....

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Jiří Valenta 

30. srpna 2022
Situace na trhu s energiemi je více než hrozivá, o čemž se není nutné rozepisovat!

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%