Svátek má: Petr

Komentáře

Inflace úspěšně otestovala prognózu ČNB

Červencová inflace dopadla tak, jak ve své nejnovější prognóze předpokládala ČNB a nenaplnila se proto nižší očekávání trhu.

Meziroční inflace vzrostla o jednu desetinu procentního bodu na 3,4 % a opět se tak vzdálila horní hranici cílového intervalu centrální banky. Jádrová inflace dokonce vzrostla na 3,7 % a byla tak nejvyšší od roku 2007 (delší srovnatelná časová řada není k dispozici). Potvrdilo se, že inflační tlaky v ekonomice zůstávají vysoké a nic na tom nezměnila ani recese, respektive hluboký propad poptávky v první polovině roku.

Za celkově vyšší inflací stojí především spotřební daně u alkoholu a cigaret, dražší potraviny (byť mírně v posledním měsíci zlevnily) a rostoucí náklady na bydlení. Jen tyto tři položky samy o sobě tvoří více než dvě třetiny aktuální inflace. S výjimkou meziročně levnějších pohonných hmot a telekomunikačních služeb jinak rostou ceny celého spotřebitelského koše. Nejrychleji v rámci ubytování a stravování, které sice v době nástupu koronaviru zažilo bezprecedentní propad a jen těžko se bude vracet do dřívější kondice, nicméně ceny těchto služeb jsou nyní o pět procent výše než loni. Ceny těchto služeb navíc svižně rostou už od doby zavedení EET v roce 2016 z titulu zvyšujících se zejména provozních nákladů. Vedle tabáku a alkoholu, jejichž cenovou úroveň nastavuje především parlament skrze spotřební daně, rostou ceny v restauracích a hotelech nejrychleji dlouhodobě. U cen potravin dochází v posledních měsících konečně ke změně trendu s tím, jak se nenaplňují prognózy velmi špatné úrody, respektive sucha, které strašilo celé jaro.

Jak už napovídá rekordní jádrová inflace, což je mimochodem inflace, do které se nezapočítávají ani potraviny, ani PHM nebo regulované ceny a změny daní, inflační tlaky v ekonomice nepolevují. Slabší poptávka zatím nepřinutila prodejce ke snižování cen, nicméně je to spíš jen otázka času a konkurence. Zafungovat může i koruna, která se oklepává z jarního panického přestřelení, a která začíná nepřímo (přes tuzemské prodejce) nebo přímo (v zahraničí) zlevňovat zahraniční zboží a služby. I proto by se inflace měla vrátit pod horní hranici tolerančního pásma ještě do konce letošního roku. Současně by mohla pomoci ČR sesadit z pozice země s nejvyšší inflací v rámci celé EU.

Petr Dufek

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%