Svátek má: Jonáš

Komentáře

Jan Campbell

analytik, publicista

Komunita se společnou budoucností lidstva

Příspěvek představuje část v zahraničí zveřejněných článků autora, které se kontextově vztahují k představitelným řešením výzev spojených s transformačními procesy ve světě, Evropě a doma, včetně rusofobie a sinofobie.

V současné době existují dva diskutované základní koncepty komunity se společnou budoucností lidstva:

1) Deklarace pro budoucnost internetu (DFI – Declaration on the Future of The Internet). Deklarace byla před několika měsíci podepsána představiteli Evropské unie, Spojených států a několika dalšími partnery a je založena na budoucnosti internetu, se kterým je spojována budoucnost demokracie a lidstva.

Deklarace se mj. diskutovala ve středu 2. listopadu 2022 v Praze na stejnojmenné konferenci, kterou pořádala Evropská komise v koordinaci s Evropskou službou pro vnější činnost a českým předsednictvím v Radě Evropské unie.

Členské země se v ní zavázaly, že budou do budoucna podporovat internet, který je „zdarma, otevřený, globální, spolehlivý a bezpečný“ a potvrdily oddanost „ochraně a respektování lidských práv online a napříč digitálním světem“. Kdyby neplatilo, že sliby jsou chyby, což se potvrzuje denně, patřily by k signatářům mj. také Indie, Rusko, Brazílie a Čína.

2) Čínský koncept komunity se společnou budoucností lidstva představuje určitou a se zvláštní konotací, významem a abstrakcí kulturní symboly. Ty mají nadčasovou hodnotu a patří k nim mj. čínština, Huangdi, Konfucius, Taoismus, Sun Tzu, kaligrafie, Velká čínská zeď, Mao Ce-tung a další.

Tím čínský koncept komunity se společnou budoucností lidstva se zásadně odlišuje od západního euroatlantického materialisticky orientovaného konceptu.

Když prezident Si Ťin-pching hovořil o upevnění humanistického základu komunity se společnou budoucností lidstva, po prvé na 18. sjezdu Komunistické strany Číny v listopadu 2012, poté 11. září 2015 na Valném shromáždění a dalších zasedáních, včetně v sídle OSN v Ženevě, vždy zdůraznil, že musíme podporovat vzájemný respekt a chovat se k sobě jako sobě rovným, musíme podporovat krásu krás a sdílet krásu navzájem.

Tímto požadavkem prezident Si sdělil všem obyvatelům planety, že žádná země nemůže sama čelit mnohým výzvám, kterým lidstvo čelí; žádná země si nemůže dovolit stáhnout se do sebeizolace, a že my - občané Planety - jsme v podstatě jedna rodina. Jinými slovy a krátce: Svět jako jedna rodina.

Na tomto místě připomínám krátkou pasáž z Prohlášení o velké harmonii ve vlastním neautorizovaném překladu: Každý z nás je členem lidské rodiny na zemi a součástí společenství lidského osudu na zemi. Všichni lidé musí otevřít oči a mít na paměti vše lidstvo! A také Alberto Acostu, ekvádorského ekonoma a soudce Mezinárodního tribunálu pro práva přírody: „Ještě je čas, aby naše zákony uznaly právo řek plynout, aby zakázaly činy, které destabilizují zemské klima a aby zavedly respekt pro přirozenou hodnotu každé živé bytosti. Je čas zastavit bezuzdnou komodifikaci přírody, stejně jako kdysi bylo zakázáno kupovat a prodávat lidské bytosti“.Není proto divu, že čínský koncept komunity se společnou budoucností lidstva není jen společenstvím společných zájmů a rizik, ale společenstvím sdílených odpovědností a hodnot. Proto ve výsledku čínský koncept komunity se společnou budoucností lidstva představuje nosný pilíř iniciativy Pásmo a stezka, vylučuje vytváření takzvané „dluhové pasti“, jednostranně připojované politické podmínky k ekonomickým aktivitám nebo zahraniční pomoci a v neposlední řadě se stal dokonce magnetem pro zájem mnoha států, které požádaly o členství v nových společenstvích, která představuje ŠOS a BRICS.

Zájemce o členství v těchto organizacích, jejíž členy nejsou USA, EU a jejich spojenci zajímá totiž mj. již praktikovaný princip sdílených odpovědností a hodnot bez politizace a podmínek, které v historii vždy definovaly impéria. Jak víme z historie a současného dění ve světě, epocha mořských a kontinentálních impérií nenávratně skončila.

Komunita se společnou budoucností lidstva, nebo také komunita sdílené budoucnosti lidstva, a jak název napovídá, spočívá v tom, že budoucnost a osud každého člověka, národa a každé země jsou úzce propojeny a proto je naší povinností hledat společné hodnoty, které spojují nebo mohou v dialogu civilizací spojit všechny národy planety. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell

Genocida na pokračování

Genocida na pokračování

Jan Campbell 

4. září 2023
Mnozí čtenáři si vzpomenou na příspěvky z minulosti, ve kterých jsem popisoval situaci na Kavkaze a Arménii, kde jsem v devadesátých letech minulého století mj. vedl jeden z projektů Světové banky.

Jeden z důvodů, proč se neradovat z členství v NATO

Jeden z důvodů, proč se neradovat z členství v NATO

Jan Campbell 

18. srpna 2023
V dávném mládí jsem s přáteli rád zpíval písničku - Ze známých důvodů. Byla to doba radosti po setkání s Karlem Hálou, předtím s Ray Charles, doba naděje zamilovat se po uši a zapomenout na všechno, kromě čisté lásky.

Мír a 77, a ničeho nelituji

Мír a 77, a ničeho nelituji

Jan Campbell 

15. srpna 2023
V neděli, během jednoho z mnoha zamyšlení nad ilustracemi a řazením 16 článků na téma Mír, napsaných autory s Německa, Rakouska, Ruska, Kazachstánu a Česka, které...

Nápověda nepoučitelným

Nápověda nepoučitelným

Jan Campbell 

3. srpna 2023
V posledním příspěvku – Nepřilévám benzin do ohně, ale… jsem naznačil několik důvodů, proč bychom se měli věnovat jiným realitám a pravdám, než těm, které jsou nám nabízeny politicky korektními médii.

Nepřilévám benzin do ohně, ale…

Nepřilévám benzin do ohně, ale…

Jan Campbell 

31. července 2023
Po dotazích čtenářů reaguji na příspěvek (29.7) profesora medicíny a kardiologa Josefa Veselky (1965) - Diagnóza: Proč stojí za to znovu se vyjadřovat k válce na Ukrajině.

Střípky z Piavy

Střípky z Piavy

Jan Campbell 

15. července 2023
Nebudu vysvětlovat, co se skrývá pod názvem Piava, proč do dnes pokračují setkání zkušených, ale v době žvanění nepotřebných profesionálů, kteří se znají od Piavy, jak říkával nebožtík, Miroslav Polreich,...

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%