Svátek má: Ambrož|Benjamín

Komentáře

Konečně někdo našel odvahu

Ještě před několika dny jsem si myslel, že nikdo nenajde odvahu nazvat agresory pravým jménem – váleční zločinci.

Jistě, z našeho nezávislého Ústavního soudu z úst P. Rychetského již zaznělo, že Putin je válečný zločinec a dodal: „Mám pocit, že nám nezbývá nic jiného než dodatečně obžalovat Putina z válečných zločinů a postavit ho před mezinárodní trestní tribunál.“ To se mně však zdálo jako poněkud slabý hlásek. Čekal jsem víc, především od světových politiků. A konečně jsem se dočkal. Dokonce tam, kde jsem to nejméně čekal. Z úst prezidenta USA J. Bidena.

Ten, po skončení tiskové konference, když již odcházel z místnosti kde se konala, zaslechl otázku jedné z přítomných reportérek: „Pane prezidente, jste po tom všem, co jsme viděli, připraven nazvat Putina válečným zločincem?”  Po krátkém zaváhání prezident USA J. Biden odpověděl: „… myslím si, že to je válečný zločinec“.

Jsem přesvědčen o tom, že kdyby měl J. Biden více času, že by se rozpovídal a vysvětlil by nám, že je objektivní a proto za válečného zločince nepovažuje jen prezidenta RF V. Putina, ale i další prezidenty, kteří rozpoutali nespravedlivé války (bez souhlasu RB OSN). Jsem přesvědčen o tom, že by našel odvahu a za válečné zločince by jmenoval celou řadu svých předchůdců ve funkci prezidenta USA a nejen je. Vždyť mluvčí Bílého domu Jen Psakiová krátce po Bidenově poznámce řekla, že prezident „mluvil od srdce“. Bohužel však byl již na odchodu z tiskové konference a na toto objektivní hodnocení mu nezbýval čas a přehled těch válečných zločinců je značně obsáhlý. Proto se pokusím dopovědět to, na co prezident USA J. Biden neměl čas.Udělám jen stručný výčet vojenských akcí a válek, které byly vedeny některými členskými státy NATO nejen v rozporu s čl. 1 Washingtonské smlouvy (přístupová smlouva k NATO), ale především v rozporu s Chartou OSN a bez souhlasu RB OSN. Abych ten přehled trochu zkrátil, začnu jejich výčet až rokem 1949 (po založení NATO).
Tak a nyní nám může náš předseda Ústavního soudu P. Rychetský ukázat jak je objektivní a zásadový. Vzhledem k tomu, že spolu s americkým prezidentem J. Bidenem mají na věc stejný názor, mohou spolupracovat na tom, aby ty válečné zločince rukou společnou a nerozdílnou dostali před mezinárodní soud. Bude to jistě záslužná práce.

Ladislav Petráš


Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
68%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%