Svátek má: Iva

Komentáře

Konečné řešení ruské otázky

Scénář 1: Vzájemné provokace vyvrcholí konvenčním střetnutím. Jeho výsledek předpokládají vojenští odborníci vcelku velmi podobně.

Ukrajina bude poražena, a není vyloučeno její rozdělení. To jediné  by dávalo ruskému útoku nějaký smysl. Vleklá, vyčerpávající válka se pravděpodobně konat nebude. Může se ale stát, že úmyslně nebo omylem přeroste v jaderný konflikt. Připadá mi, že se toto nebezpečí velmi podceňuje. Přítomnost jiných armád je ale v tomto ohledu mimořádný hazard. Už několikrát jsme měli štěstí, že jsme se vzájemně nevyhubili. Stále je dost raket a bomb na mnohonásobné zničení života na této Zemi. Tak dlouho sedíme na raketě, že jsme si zvykli a nevěříme, že může vybuchnout. Ale ona může.  

Scénář 2:Jak jedna jaderná bomba bouchne, nikdo to nezastaví. Ti, co by takovou válku přežili, pokud by se nějací vůbec našli, se nikdy nedozví, kdo s tím začal a kdo vyhrál. Skupina těch, co vydělávají na každé válce, by v okamžiku prozření, už nedokázala vývoj změnit. Stíny z jaderných klobouků pak způsobí globální ochlazení. Tato radikální a rychlá změna klimatu je patrně důvodem naprostého mlčení vyspělého ekologického Západu ke všem válečným hrozbám. Válka jim nevadí. První tank na baterky je určitě nadchne.Scénář 3: Že se po vzájemném pošťuchování vrátí vojska po nějaké přijatelné dohodě do kasáren a zemí, je málo pravděpodobné, proto že :
  • Ukrajina – tedy skupina co právě vládne – válku potřebuje, protože doufá, že jí to pomůže udržet se u moci, a zabránit tomu, aby se země rozdělila na několik částí.
  • USA – vláda potřebuje po úprku z Afganistanu a rozvratu doma konečně nějaký úspěch, ale ne za cenu zničení USA. Ztratit vliv na Ukrajině by byl další velký politický neúspěch.
  • EU – válku nepotřebuje, ale znudění Evropané touží po dobrodružství – mír je nuda, lid chce chléb a hry. Válka na Ukrajině by mohla také odvádět pozornost, fungovat jako pojistný ventil a snížit nebezpečí občanské války v některých zemích.

Nejvíc si přejí mír asi Rusové, proto, že válka jim nic nepřinese, ani nevyřeší. Kacířská a pro mnoho lidí u nás zcela nepřijatelná věta. Mnozí ukrajinští muži by možná raději bojovali třeba v našich firmách za vyšší mzdu než doma za vyšší hodnost. Možná ale v sobě mají touhu našich dědů po tom, aby jim ten kus země, kterému říkají Ukrajina, skutečně patřil a jsou ochotni o něj bojovat, ale možná jsou jen bezmocnými a naštvanými loutkami v boji o moc ve státě. Snaha ukrajinské vlády vyvolat konflikt, který má potenciál ohrozit celý svět, jen pro dosažení cílů své mocenské skupiny, to je nezodpovědné a neodpustitelné. Pokud chceme my opravdu pomoci Ukrajině a ne se jen zalíbit USA, umožněme jim u nás práci. Tím prospějeme i sobě!

Mám strach, že evropská veřejnost sleduje dění na Ukrajině jako počítačovou hru. Jako by vůbec nechápala nebezpečí, ale těšila se na barevné reportáže z bojiště. Generace mužů a žen, které prožily  2. světovou válku, vymřely. Současná populace se války nebojí. Tato společenská nálada je možná tou největší dnešní hrozbou pro mír v Evropě. Hrozí nám, že se z vysněného „konečného řešení ruské otázky,“ stane konečné řešení pro nás všechny!

Karel PetříkByl jsem u Vidláka

Byl jsem u Vidláka

Karel Petřík 

23. listopadu 2023
Zvědav, zda v něm převáží bloger nebo politik, po jisté roztržce ve straně PRO. Moje rozpolcenost, zda je pro nás výhodnější jedna nebo druhá možnost, byla patrně rozhodnuta.

Demonstrace v tempu: „Do půlnoci objednáš, do rána to máš“ Rajchl neumí

Demonstrace v tempu: „Do půlnoci objednáš, do rána to máš“ Rajchl neumí

Karel Petřík 

9. listopadu 2023
Je škoda, že národ, co dal světu Komenského, není sto pochopit, že účast na PRVNÍM LIDOVÉM HLASOVÁNÍ organizovaném J.Rajchlem o nepodpoře vládě může mít stejný dopad jako úspěšná stávka na Letné.

Rajchl organizuje lidové hlasování o podpoře či nepodpoře vládě

Rajchl organizuje lidové hlasování o podpoře či nepodpoře vládě

Karel Petřík 

4. listopadu 2023
To tu ještě nebylo. Je to geniální způsob, jak rozetnout gordický uzel z nesplněných slibů, pohrdání a arogance, který vláda svázala.

Jsem Evropan – kdo je víc?

Jsem Evropan – kdo je víc?

Karel Petřík 

30. října 2023
Je zvláštní vidět slavnostně vyladěné tváře při oslavách vzniku republiky s vědomím, že patří těm co včera, dnes a zítra dělají vše pro její zánik.

Co vše necháme vládu ještě pomrvit?

Co vše necháme vládu ještě pomrvit?

Karel Petřík 

20. října 2023
Chová se jako manželka, která se po svatbě změní k nepoznání. Ti co jí ve volbách řekli ano, se dnes většinou velmi diví a ty ostatní to brzy čeká. Bohužel její řádění musí snášet i ti, co jí tenkrát řekli...

Fenomén Vidlák a Žena ve stínu

Fenomén Vidlák a Žena ve stínu

Karel Petřík 

14. října 2023
Počátkem roku jsem srovnával Pražskou kavárnu a jeho zemité vidláctví.

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
68%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%