Svátek má: Kristián

Komentáře

Vojtěch Filip

poslanec PSP ČR (KSČM)

Máme se bát? Ale proč?

Evropu sužují teroristické útoky. Stoprocentní bezpečí nám v současné době bohužel nikdo nezaručí. Lidé se bojí cestovat.

Není se čemu divit. A co více, bojí se dokonce i toho, že by teroristické útoky mohly zasáhnout i nás. Nikdo totiž není schopen včas odhadnout, kde a kdy někdo zaútočí na bezbranné lidi a připraví je o to nejcennější, co mají, a to o jejich život.    

V řadě evropských zemí a měst už přijali nejrůznější bezpečností opatření a dá se očekávat, že další budou následovat. V ulicích některých evropských metropolí je možné pozorovat zvýšený počet policejních či vojenských hlídek. Žel, mám dojem, že u nás stále čekáme, až se něco stane. Rád bych se mýlil, pane premiére a páni ministři!  Ptám se, jak je vůbec vláda připravena ochránit občany naší země před případným teroristickým útokem? Proč nejsou vládnoucí koaliční strany schopny pochopit, že riziko je obrovské a hazardovat se životy nevinných lidí je nepřijatelné?


Velmi často dostávám od lidí dopisy, ve kterých se právem obávají teroristických útoků a prostřednictvím kterých se snaží najít odpovědi na to, jak se mohou bránit a jak je postaráno o jejich bezpečí. Lidé potřebují jistotu bezpečí, ta se jim však nedostává. Důvodů je přitom hned několik. Jmenujme například nekompetentnost současného ministra obrany, který se minul povoláním, nebo miliardy korun, které nás stojí členství v NATO a které vlastně vyhazujeme z okna, jen abychom mohli být členy Severoatlantické aliance. Tyto finance bychom přitom potřebovali na nákup nové armádní techniky a na její profesionalizaci a rozšíření schopnosti obrany vlastního území. Takto bych mohl pokračovat dál...

Velkým kamenem úrazu je pak především chaotická činnost vlády. Ta prostě čeká, až se něco stane v okolí a pak možná posílí policisty o vojáky. To už může ale být pozdě! Lidský život se vrátit zpátky nedá. Doufám, že si na má slova lidé vzpomenou během volební kampaně a zeptají se jednotlivých kandidátů, jak se staví k bezpečnosti naší země, a členů vládnoucí koalice pak především na to, co udělali pro to, aby ochránili obyvatele České republiky před teroristy a zabránili případným teroristickým hrozbám.

Vojtěch Filip