Svátek má: Ondřej

Komentáře

Máte slovo, paní Jílková

Asi někomu se svým názorem polezu na nervy, protože mě odbydou s tím, že nemá smysl se touto „dámou“ vůbec zabývat.

Asi budou mít pravdu, leč nedá mi, abych se do ní, nevím již pokolikáté, znovu navezl. Sledoval jsem totiž nechvalně známý a po zásluze profláknutý pořad „Máte slovo“ s paní Jílkovou, ačkoli název tohoto pořadu by měl být „Máte slovo, paní Jílková“, případně také „Slovo má paní Jílková“. Jsem přesvědčen, že nejsem sám, kdo si myslí totéž, pokud jde o název pořadu, protože obsah a průběh jednotlivých pořadů tomu zcela nasvědčuje.
    
Změna názvu tohoto pořadu má zcela relevantní opodstatnění v tom, že paní Jílková jako vedoucí pořadu, tedy že moderuje pořad, má své hosty,ale  kterým pohříchu nedá mnoho šancí říct své, aniž by nebyli přerušováni  a přehlušováni sebestřednou, impulsivní, arogantní a společensky nekultivovanou paní Jílkovou. Jak jsem se zmínil, sledoval jsem pořad „Máte slovo“ (9.12.2021), tentokrát  na očkovací a covidové téma a protože jsem jej sledoval ani ne tak kvůli tématu, ale proto, abych si poslechl „milý“(a nervy drásající) hlas užvaněné paní Jílkové a její despoticky vedený pořad. Přiznám se, že sledování tohoto programu byl záměr, protože na základě výsledku pozorování a vyhodnocení moderování pořadu jsem chtěl o této pozoruhodné, tedy i z hlediska jejího šatu vhodného na přehlídkové molo, něco „výživného“ o paní Jílkové napsat.
     
Jak už bývá u užvaněné (lépe by se hodilo ukecané) paní Jílkové zvykem, tak  i když si pozve do pořadu určité osobnosti, se kterými hodlá vést diskusní pořad, tak hlavní slovo má právě ona sama. Je sice pochopitelné, že moderovat znamená korigovat průběh pořadu tak, aby diskuze byla vyvážená a každý zúčastněný host měl příležitost vyslovit svůj názor, mínění či hodnocení. V případě paní Jílkové však zůstává jen u toho „měl příležitost“, protože té příležitosti využívá především ona sama. V konkrétním pořadu ze dne 9. 12. 2021, jehož téma bylo „Povinné očkování“ měla paní Jílková jako hosty pořadu náměstkyni ministra zdravotnictví M. Koziarovou Vašákovou, Marka Zemana, primáře-internistu, dále Petera Šebo, mikrobiologa a homeopata Václava Hrabáka. Jako vždy sledovat tento pořad byl zážitek, vedle primárního postavení a hlavního slova paní Jílkové, excelovala paní Koziar Vašáková, resp. její souvěrec pan Šebo,ojediněle pánové Zeman a Hrabák, kteří stáli na krajně nevýhodné straně oponentů. Zatímco představitelé „pozitivní“ strany dostali možnost na několika minutové vyjádření svého názoru, oponenti si mohli jen tak „štěknout“, neboť hvězda pořadu Jílková jim nedala další možnost na delší debatu. Hrubé, krajně nevhodné okřikování oponentů, odebírání slova a nenechání domluvit představitele oponentury, které se bohužel nijak nevymykalo jejímu letitému nekorektnímu způsobu moderování pořadu a rovněž demagogické pochlebování názorům, bylo hlavním rysem moderování pořadu.
    


Nabízí se otázka, zda moderátor je tím, kdo určuje, potvrzuje, nebo schvaluje nosnou ideu pořadu, něco jako co je a není pravda. Od moderátora pořadu by se očekávalo, že bude jen „zprostředkovatelem“ diskuzí mezi jednotlivými účastníky pořady, ale mít hlavní slovo, jako v případě nedisciplinované  moderátorky  paní Jílkové, není na hraně, ale za hranou toho, jak by měl slušně, věcně a objektivně moderovaný pořad vypadat. Paní Jílková si z Máte slovo udělala „trafiku“ v níž prodává svou personu a teprve potom, až co zbyde, dá šanci svým hostům. Hosty ze strany oponentury lze skoro litovat, protože kdyby tam nebyli, nic by se asi nestalo, své by si řekla jak paní Jílková, tak druhá strana a bylo by vymalováno.
    
Objektivně lze konstatovat, že pořad „Máte slovo“ je, či spíše by mohl být svým zaměřením daleko více populárnějším, kdyby byl moderován někým jiným. Pořad Máte slovo má nepochybně  své diváky, ale nebudu daleko od pravdy, že po ukončení pořadu jsou diváci stejně nasr... jako já, a přestože téma pořadu bývá zajímavé a často i poučné, paní Jílková to svým odporným individualismem umí totálně pohnojit. Je to škoda, protože oblíbených a zajímavých, něco říkajících pořadů v TV není mnoho a tento, díky samolibé moderátorce Jílkové, ztrácí na efektu a nepochybně také zájem diváků.
   
Paní Jílková vede tento pořad již hezkou řádku let a pokud si vzpomínám, její způsob moderování nikdy neměl potřebnou profesionální úroveň. K moderování se dostala díky svému otci, byla mladá, temperamentní, zajímavá, nicméně dnes má již mládí za sebou a to co ji tenkrát bylo k dobru, dnes má spíše jako přítěž. Jinými slovy, je čas odejít, paní Jílková. Bude-li pořad nadále pokračovat s jiným moderátorem, či moderátorkou, bude to jen k jeho dobru, zvláště divákům.

Jiří  BaťaSouhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
18%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
75%