Svátek má: Petr

Komentáře

Naléhavých témat je moc

Stále častěji se setkávám s tím, že lidé nevědí, kdy mluvím vážně a kdy ne. Nadpis mé dnešní glosy myslím vážně.

Sněmovna jedná od včerejšího podvečera i teď, kdy v pátečním dopoledni píšu tuto glosu. Nadsázkou je jenom slovo „jedná“. Sněmovna neřeší žádný věcný problém, ač jich máme nekonečně moc, a některé neřešitelné, Sněmovna se hádá o vyslovení nedůvěry Fialově vládě, ač je jasné, že k vyslovení nedůvěry nedojde. Pětikoalice má dostatečnou většinu.

Premiér Fiala řekl, že „hlavním důvodem této schůze je to, že máme před volbami“. Myslím, že to je nepřijatelná bagatelizace problému, kterému je česká veřejnost vystavena. Hlasy opozice mluví ti, kteří nejsou vládou a kteří dokonce ani nejsou v parlamentu. Těm není nasloucháno. Včera večer mi někdo říkal, že sice Babiše nesnáší, ale že to, co tam říká, je naprostá pravda, a že mluví i za něj. Pisatel jednoho emailu nesouhlasil s mými otazníky nad připravovanou sobotní demonstrací v Praze na Václavském náměstí a napsal mi: „když nevyjdeme do ulic, nikdo o skutečné opozici nic neví“. Čili i já respektuji i zdánlivě absurdní debatu v parlamentu jako zoufalý pokus vládnoucí koalici probudit. (Nevím, je-li to možné. Noční vystoupení ministryně Langšádlové o vědě ukazuje, že takové lidi probudit nelze.)


Dnešní Právo má nadpis úvodního článku „Stanjurův schodek 270 miliard zklamal rozpočtovou radu“. Jedná se o návrh rozpočtu na rok 2023, ne o odhad schodku rozpočtu letošního. Je to zoufalé číslo, zklamává nejen naši Národní rozpočtovou radu, ale i každého myslícího ekonoma. Čtyři roky po sobě bude deficit rozpočtu kolem 300 miliard korun. A to i v situaci, kdy státu díky inflaci velmi rychle rostou rozpočtové příjmy a kdy ještě stát ani nezačal řešit tragickou situaci způsobenou cenami energií. Růst cen energií zvyšuje o desítky miliard příjmy státu, přesto stát neumí najít, které zbytečnosti z rozpočtu vyškrtat.Určitě k tomu nepomůže připravovaná novela zákoníku práce z dílny ministra Jurečky, která má zaměstnavatelům uložit povinnost platit zaměstnancům pracujícím na home office „zvýšené náklady na energie, teplo či vodu“. Skvělý komentář udělala moje sekretářka: „to by člověka nenapadlo“.

V USA se od roku 2019 snižuje pravděpodobný věk dožití (za tři roky o tři roky). Zaujalo mne, že je tam průměrný věk dožití u žen o jeden a půl roku a u mužů o rok nižší než u nás. Že by kvalita našeho zdravotnictví nebyla tak hrozná? Nebo že by tento trend způsobil Trump? Úmrtí kvůli předávkování drogami, 109 000, bylo v roce 2021 v USA nejvyšším číslem od začátku vedení těchto statistik. Ale to vlastně bylo už v prvním roce Bidenova prezidentování.

Nezbývá mi čas připomenout dnes u nás začínající Mistrovství Evropy v basketbalu. Po 41 letech. Tenkrát byl basketbal hezčí.


Václav Klaus

Euro nepotřebujeme, v ničem by nám nepomohlo

Euro nepotřebujeme, v ničem by nám nepomohlo

Václav Klaus 

23. ledna 2024
Prezident Pavel (a několik dní před ním – zcela zbytečná a pouze pro uspokojení všech členů pětikoalice vytvořená funkce – ministr pro Evropu Dvořák), oba neekonomové, zcela nepřipravenými a nekvalifikovanými výroky žádajícími co nejrychlejší přijetí eura vypustili pokusný balónek.

Vypadá to, že slova už nic neznamenají

Vypadá to, že slova už nic neznamenají

Václav Klaus 

20. ledna 2024
Člověk by měl být na počátku roku plný optimismu, nacházet si jen pozitivní věci a vidět ono pomyslné světlo na konci tunelu.

Mají mít šéfové Hospodářské komory pozici pana Kubka?

Mají mít šéfové Hospodářské komory pozici pana Kubka?

Václav Klaus 

25. prosince 2023
Dva dny před Štědrým večerem – ověřil jsem si, že se má psát Štědrý večer s velkým Š, i když nevím, proč.

Svoboda slova je v současnosti pod velkým atakem

Svoboda slova je v současnosti pod velkým atakem

Václav Klaus 

19. listopadu 2023
O svobodě slova v dějinách mudrovaly tisíce, či spíše miliony lidí, nic nového a moudřejšího se určitě objevit už nedá.

Špatné ekonomické zprávy a ještě horší plány, co s tím

Špatné ekonomické zprávy a ještě horší plány, co s tím

Václav Klaus 

11. listopadu 2023
I když zůstává Fialova vláda – alespoň zdánlivě, ale já jí v tomto ohledu věřím, protože se ekonomikou opravdu vážně nezabývá – v klidu, ekonom a přemýšlející občan v klidu být nemohou.

Pár slov k situaci v Izraeli a kolem Izraele

Pár slov k situaci v Izraeli a kolem Izraele

Václav Klaus 

15. října 2023
Nechci si ulehčovat svůj – naprosto dobrovolný – úkol každý týden napsat páteční glosu volbou nějakého únikového tématu.

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%