Svátek má: Daniel

Komentáře

Gabriela Hubáčková

poslankyně PSP ČR (KSČM)

Nebezpečné zlo – šikana

Dnešní moderní doba s sebou přináší nejen pokrok, ale i nové jevy, které zpočátku rodiče i kantoři zaznamenávali na jednotlivých školách jen v malých procentech.

V současné době se však procento šikany dětí rozhodně zvyšuje. Proto jsem ráda, že studenti z brněnského gymnázia vytvořili internetové stránky, kde mají žáci možnost se svěřit, že je trápí šikana, nebo můžou na šikanu sami upozornit. Samozřejmě tento web je přístupný i pro dospělé. Podporuje jej také ministerstvo školství.

Hlavním problémem upozornění na šikanu je strach, aby se ještě nezhoršila. Buďme tedy pozorní, když dítě vymýšlí spoustu důvodů, proč by právě dnes nemuselo do školy. Možná tato studentská iniciativa pomůže dětem překonat bariéru, obavy, a pokud jim skutečně zaručí anonymitu, budeme doufat, že díky internetu najdou i pomoc. Věřím, že zaujme co největší množství škol a do tohoto nového systému se zaregistrují.

Každá snaha pomoci dětem proti šikaně je dobrá, byť by pomohla jen několika procentům žáků. Zastaralé názory, že školu může zjištění šikany poškodit v jejím hodnocení, je velmi mylným názorem. Jistě, vše má svoje úskalí, každý projekt se dá poškodit či zneužít, a tak možná právě svět počítačů, sociálních sítí a internetu pomůže alespoň částečně zamezit rozrůstající se šikaně.

I když se jedná o nový studentský projekt, který svědčí minimálně o zájmu tento problém řešit, za jeho vyzkoušení se přimlouvám.

Gabriela Hubáčková