Svátek má: Petr

Komentáře

Jiří Valenta

člen Zastupitelstva Plzeňského kraje

„Nebojme se eGovernmentu“

Ne každý z nás, zejména ze starších spoluobčanů, přesně ví, co vlastně znamená anglický, tak často nejen mediálně používaný, termín eGovernment.

Nemusí být zcela „od věci“ připomenout, že se v českém překladu jedná o komplikovaný proces elektronizace státní správy. Zjednodušeně tedy o vybavování státních a obecních institucí nejen počítačovou technikou, ale taktéž příslušnými programy a aplikacemi pro její zdárný a efektivní provoz ve prospěch občanů. A nejen to, jedná se i o proces digitalizace, jinak řečeno přizpůsobení dosavadní osobní a písemné komunikace mezi občany a úřady, a také potřebných informací a dokumentů, nastupujícím elektronickým podmínkám, přirozeně v moderním evropském a světovém „střihu“.

A jak vlastně na tom, v souvislosti s rozvojem eGovernmentu, jsme? Skutečnost není vůbec radostná. ČR se nachází na samém chvostu EU a v oblasti prováděné digitalizace se nemůže měřit nejen například s Velkou Británií, ale bohužel dokonce ani s Estonskem, přičemž posílení této komunikační platformy by mohlo přinášet do státního rozpočtu miliony korun.

Jak to konkrétně myslím? Elektronická komunikace prokazatelně zvyšuje konkurenceschopnost státu, napomáhá ekonomickému růstu a v neposlední řadě usnadňuje život občanům, kteří již nejsou nuceni obíhat úřady a trpět v dlouhých frontách. A často se přitom jedná jen například o výměnu občanského průkazu či pasu.

Studie společnosti GovDelivery Europe, uskutečněná ve Velké Británii jako první svého druhu, zjistila, že každý občan, využívající elektronické služby přinese virtuálně do státní pokladny přes jeden a půl libry ročně. Do výzkumu se zapojilo jedenáct tisíc respondentů, jimž následně začala státní správa elektronicky rozesílat rozličné informace.    

Z vyhodnocení studie dále vyplynulo, že čtyřicet tři procent respondentů změnilo své úmysly nevydávat se na úřad nebo státní správě nevolat poté, co potřebnou informaci již dříve dostalo e-mailem. Elektronickou informací lze tedy omezit provoz kontaktních míst, počet telefonických hovorů či například množství zbytečně tištěných materiálů.

Rozhodně by však nebylo rozumné zapomínat na starší občany a elektronickou komunikací a digitalizací zcela nahradit současné zavedené formy kontaktu s úřady. Domnívám se, že současná koaliční vláda, která často jinak na své seniory zapomíná, toto nemá, doufejme, ani v úmyslu!

Fakt, že je ČR v oblasti eGovernmentu, podle indexu DESI 2015, až na třetím místě od konce v rámci celé EU, však vyvolává minimálně vrásky na čele české exekutivy. Není proto divu, že Sobotkova vláda byla nucena připustit, že zde silně pokulháváme, a to již nejen za vyspělými zeměmi. Snad se tedy po společném jednání předsedy vlády, ministrů zodpovědných za tuto problematiku a předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu začne již konečně „blýskat na lepší časy“!
                                                                
Jiří Valenta 

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

Jiří Valenta 

29. ledna 2023
Komu? Realizátorům a sympatizantům politiky koaliční vlády pod tvůrčí taktovkou ODS, kteří k snazšímu prosazení a realizaci svých elitářských a transatlanticky submisivních cílů trvale nadužívají takových termínů, jako je spravedlnost, pravda, demokracie, či svoboda.

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Jiří Valenta 

12. ledna 2023
Poněkud stranou hlavních zpráv, či palcových novinových titulků, tedy za přísně zaranžovaného mainstreamového nezájmu, se odehrávalo v poslanecké sněmovně druhé čtení novely Zákona o České televizi (a Českém rozhlasu),...

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Jiří Valenta 

6. prosince 2022
Situace s realizací projektu výstavby obrovské továrny na autobaterie do elektrovozidel firmou Volkswagen,..

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Jiří Valenta 

29. září 2022
Skoro až chorobně projevované, názorové, ale i mnohdy i osobní, animozity doprovázely před nedávno skončenými obecními volbami v Plzni...

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Jiří Valenta 

10. září 2022
Ten, kdo se rozhodne volit podle toho, co se mu halasně naslibuje několik málo týdnů před otevřením volebních místností, nebývá na tom v konečném výsledku nikdy o mnoho lépe....

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Jiří Valenta 

30. srpna 2022
Situace na trhu s energiemi je více než hrozivá, o čemž se není nutné rozepisovat!

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%