Svátek má: Jitka

Komentáře

Jiří Valenta

člen Zastupitelstva Plzeňského kraje

Nová vláda České republiky spíše “kozlem v petrželi”?

Musím říci, že jednoznačně odsuzuji mnohé kroky nové vlády Petra Fialy, která si počíná nekoncepčně a chaoticky a v ČR zcela zbytečně zvyšuje sociální napětí.

Namísto snahy o vyvedení země z hopodářské a kovidového krize, zamezení nekaceptovatelného růstu drahoty, zejména extrémního navýšení ceny k životu nezbytných energií, si jednotliví ministři počínají jako neomezení uzurpátoři a likvidují mnohé, co do současnosti alespoň jistým způsobem fungovalo.

Typickým příkladem by mohl být bezprecedentní nátlak nového ministra vnitra Rakušana na policejního prezidenta Švejdara, který bude takto nepřímo donucen na svůj post, dle jeho vlastného vyjádření nejspíše v březnu, rezignovat. Podle informací z veřejně dostupných zdrojů by měl policii nově řídit jeho dosavadní náměstek a bývalý ředitel Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, jinak také přítel neblaze proslulého exministra vnitra Ivana Langera z ODS.
    
Prvky chaosu a rozvratu okamžitě zanesl do rezortu zemědělství i Marian Jurečka, který prakticky několik dní po dočasném převzetí úřadu odvolal generálního ředitele Lesů ČR Josefa Vojáčka. Etablovaný lidovecký kádrovák, jakým se jeví ze svých dřívějších opozičních eskapád ve sněmovně, se tak rozhodl pro údajně neefektivní reorganizaci firmy či špatnou personální politiku. Hospodářské výsledky, ale dokládají, že například letos bude právě tato státní firma v zisku čtyři miliardy a na účtech disponuje v současnosti hotovostí kolem deseti miliard korun. To naznačuje, že za odvoláním Vojáčka by mohlo stát i zcela něco jiného. Spekulovat lze o silovém uvolnění místa pro ideologicky či klientelisticky spřízněnou osobu, či například o možné přípravě vedoucí až k faktické likvidaci firmy a svěření českých lesů do rukou soukromého sektoru. Usilím o likvidaci zbylých státních firem jsou ostatně pravicové subjekty v ČR dlouhodobě známy. Ať již se jednalo o budějovický Budvar nebo například ČD. Kvůli tomuto Jurečkovo neopodstatněnému a nepochopitelně zbrklému postupu následně rezignovali i zbylí čtyři vrcholoví manažeři podniku.Obdobně podivně si počíná na ministerstvu obrany extrémně ambiciózní, ale o to méně pro výkon velice specifické funkce kvalifikovaná, Jana Černochová z ODS. Ta se před pár dny, na samém konci loňského roku, také náhle rozhodla odvolat, pro změnu zase ředitele Vojenských lesů a statků, Petra Krále, a i zde pro manažerská pochybení. Je velice zajímavé jak paní ministryně bleskurychle pronikla až k samé podstatě fungování této firmy a přijala “odpovídající” kroky!

Kontroverzním rozhodnutím vlády s eventuálními neblahými důsledky pro občany se jeví mnohým odborníkům jevit i plánovaný zánik Rady vlády pro zdravotní rizika, která je údajně, podle vyjádření trojice koaličních představitelů Fialy, Válka a Rakušana, zodpovědná za “dosavadní deformaci krizového řízení” a prý “byla jen jakýmsi konkurenčním centrem rozhodování a moci v jeho rámci”. Skoro až kuriózní konstatování, když doposud stál v čele této rady premiér a členy byli ministři zdravotnictví, obrany a vnitra, předseda Asociace krajů, náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci a zástupce epidemiologů a celý orgán fungoval poměrně efektivně a v zájmu široké veřejnosti.

Opticky by se mohlo snad i někomu zdát, že se vláda usilovně snaží o likvidaci jakýchsi přebytečných míst a státních orgánů, ale při hlubším rozboru je spíše opak pravdou! Vznikla nová dvě ministerstva, svojí agendou, prakticky úplně zbytečná a stoupl například i počet lidí na Úřadu vlády, o plných čtyřiasedmdesát a takto bychom mohli pokračovat i dále!

Jiří Valenta

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

Jiří Valenta 

29. ledna 2023
Komu? Realizátorům a sympatizantům politiky koaliční vlády pod tvůrčí taktovkou ODS, kteří k snazšímu prosazení a realizaci svých elitářských a transatlanticky submisivních cílů trvale nadužívají takových termínů, jako je spravedlnost, pravda, demokracie, či svoboda.

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Jiří Valenta 

12. ledna 2023
Poněkud stranou hlavních zpráv, či palcových novinových titulků, tedy za přísně zaranžovaného mainstreamového nezájmu, se odehrávalo v poslanecké sněmovně druhé čtení novely Zákona o České televizi (a Českém rozhlasu),...

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Jiří Valenta 

6. prosince 2022
Situace s realizací projektu výstavby obrovské továrny na autobaterie do elektrovozidel firmou Volkswagen,..

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Jiří Valenta 

29. září 2022
Skoro až chorobně projevované, názorové, ale i mnohdy i osobní, animozity doprovázely před nedávno skončenými obecními volbami v Plzni...

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Jiří Valenta 

10. září 2022
Ten, kdo se rozhodne volit podle toho, co se mu halasně naslibuje několik málo týdnů před otevřením volebních místností, nebývá na tom v konečném výsledku nikdy o mnoho lépe....

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Jiří Valenta 

30. srpna 2022
Situace na trhu s energiemi je více než hrozivá, o čemž se není nutné rozepisovat!

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%