Svátek má: Oldřich

Komentáře

Od hysterické slovní pyrotechniky k válce

V úterý ve večerních hodinách se objevila informace, že na polské území dopadla raketa, jež zabila dva polské občany.

V Polsku to ihned vedlo k velkému vzedmutí emocí. Došlo ihned k zasedání bezpečnostní rady státu a k dramatickým prodlevám před vyjádřením definitivního stanoviska, kdo je viníkem celé situace.

Ukrajinský prezident Zelenský v rámci jakéhosi pozdravu konferenci G20 na Bali, označil pochopitelně za viníka incidentu Rusko. Bez jakýchkoliv důkazů, prostě jen tak. Zelenského chápu. Vede válečnou rétoriku, v podstatě válečný marketing a mydlí do Ruska zprava, zleva.

Ale politici, kteří by sami sebe chtěli vidět jako seriózní, ti by na podobnou návnadu neměli skočit.


Ministryně obrany Černochová na svém bitteru dokonce napsala mj.: „…Nyní vyhodnocujeme prokázaný dopad ruské rakety na polské území…“ A ještě v závěru svého tweetu píše, že: „…Další eskalace konfliktu ze strany Ruska nesmí zůstat bez odezvy“. Obávám se, že tyto tweety ministryně obrany píše stejné individuum, které nedávno, zřejmě aby poněkud snížilo důvěryhodnost mé protivládní řeči na stotisícové demonstraci na Václavském náměstí, sdělilo veřejnosti jinou nepravdivou informaci, a sice že si prý barvím vlasy. To, jestli si barvím či nebarvím vlasy je záležitost vcelku bagatelní, ale vyzývat k „odezvě“ na akt, který se nakonec stal jinak, je vážná věc. A co si tento trouba, píšící za ministryni její tweety vlastně myslí, že bude? Že nastane mobilizace českých vojsk a že vojska NATO udeří konečně na Kreml? Anebo vymyslí ještě jinou pitomost?

Prostě, do funkcí ministrů by měli přicházet jen lidé zralí a znalí.


Paní ministryně prokazuje, že na funkci, kterou jakýmsi omylem a shodou trapných okolností zastává, prostě nemá.Další výtečnice, která se připojila k eskalaci slovních útoků na Rusko podle zásady, "mířila na lišku, trefila Maryšku", byla senátorka Němcová. U ní už jsme si zvykli, že plácá nesmysly páté přes deváté. Jen bych jí připomněl ty rohlíky, které si kdysi vypůjčila v samoobsluze a zapomněla zaplatit... Zatím se proti této informaci nikdy neohradila.

Paní senátorka sdělila dychtivé veřejnosti: „Nevěřím, že Rusko zaútočilo na Polsko omylem. Je to buď záměrná provokace anebo důkaz, že rusáci (já bych, paní senátorko, napsal velké R, ale chápu, že ne všichni máme potřebné vzdělání), mají ve všem naprostý bordel, ale omyl se tomu říkat nedá… Není na co čekat“. Copak by asi považovala za adekvátní zásah paní senátorka v této nejasné situaci? Intervenci vojsk NATO na Ukrajině?

Hysterie není dobrý rádce, zejména když jsme na prahu války s jadernou mocností, kterou Rusko nesporně je. Jsem rád, že někteří lidé, jako prezident Biden a prezident Duda zachovali chladnou hlavu a dokázali čelit hysterii klidným sdělením, že se jednalo o splašenou ukrajinskou antiraketu, která dopadla na jiný cíl, než na který dopadnout měla. Snad je obě naše vyfyflu neoznačí za ruské šváby.

Ukrajina je ve vážné situaci. Ruská vojska změnila před několika týdny, po útoku na Kerčský most, strategii. Útočí na energetickou infrastrukturu s cílem zničit zázemí milionové ukrajinské armády. A tato situace může trvat celou zimu. Touto situací mám na mysli masivní výpadky elektrického proudu pro miliony domácností (včera to bylo 7 milionů ukrajinských domácností), tepla, vody, pohonných hmot.

Rozumné hlavy na obou stranách válečného konfliktu, tedy v Rusku a v NATO, by si měly přiznat, že pokud konflikt na Ukrajině bude pokračovat tímto způsobem, bude to znamenat vytvoření podmínek pro odchod dalších milionů Ukrajinců ze země, protože v zemi, kde nejsou zajištěny dodávky elektřiny, tepla, plynu, vody, se prostě nedá žít. Zkraťme utrpení ukrajinského obyvatelstva a vydejme se konečně na cestu míru.

Včera jsem slyšel jakéhosi odborníka na válku jménem Šír v České televizi mluvit o tom, jak Ukrajinci přes zimu vezmou útokem všechna Rusy okupovaná území a na jaře obsadí Krym i se Sevastopolem. Prostě pohádky tisíce a jedné noci.

Také utrpení českého obyvatelstva je díky české vládě a mainstreamovým médiím typu České televize, je značné a zejména nezasloužené. Životní úroveň českých nižších příjmových a středně příjmových vrstev poklesne v tomto roce zhruba o pětinu. A z větší míry je tato skutečnost ovlivněna válkou na Ukrajině, která ve svých důsledcích vedla k vzedmutí cen všech významných komodit, počínaje ropou, plynem, přes pšenici až po průmyslové kovy.


V těchto dnech statisíce českých domácností dostávají nové výměry plateb plynu, tepla (brzy také elektřiny), které budou znamenat, že se další statisíce českých lidí dostanou pod hranici chudoby.

A kdo za to může? Vládní strany si vystačí s konstatováním, že je to V. Putin. Já si myslím, že je to hlavně politická elita Západu včetně elity české. Tedy mám především na mysli české vládní strany.

Jiří Paroubek

Pekarová Adamová: Slon v porcelánu v zahraniční politice…

Pekarová Adamová: Slon v porcelánu v zahraniční politice…

Jiří Paroubek 

10. února 2024
…aneb „nepouštět na saka“.

Tragikomická krize v rámci pětikoalice…

Tragikomická krize v rámci pětikoalice…

Jiří Paroubek 

7. února 2024
Tak, jak koalice vládne – zmateně, tak se chová i nyní. Sama si vyrábí své problémy, aby je posléze také sama řešila. Zřejmě tím chce odvést pozornost od skutečných problémů země.

Zoufalá vládní politika nicnedělání…

Zoufalá vládní politika nicnedělání…

Jiří Paroubek 

1. února 2024
Mám tím na mysli nicnedělání v oblasti ekonomiky. Vláda na přelomu roku udělala vše pro to, aby několika triky dokázala udržet schodek státního rozpočtu pod plánovanou výší.

Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Jiří Paroubek 

25. ledna 2024
Rozhodnutí Ústavního soudu, který dal dnes za pravdu vládě pokud jde o valorizaci důchodů, ukazuje, že Ústavní soud bude v klíčových ekonomických a politických otázkách stát vždy na straně současné, pravicové vlády.

Vláda škodlivých a neschopných popletů…

Vláda škodlivých a neschopných popletů…

Jiří Paroubek 

24. ledna 2024
Vláda P. Fialy se dostala v průzkumech veřejného mínění až na úroveň 17% důvěry veřejnosti. Je to rekordně nízké číslo, které snad už ani dál klesat nemůže.

Pomůže BRICS vytvořit férovější světový pořádek?

Pomůže BRICS vytvořit férovější světový pořádek?

Jiří Paroubek 

18. ledna 2024
Země BRICS deklarují, že jim jde o vytvoření férovějšího, spravedlivějšího světového pořádku, který by odpovídal také zájmům globálního Jihu.

Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?