Svátek má: Robin

Komentáře

Pád české ekonomiky zbrzdily stavební investice

Trhy se konečně dočkaly podrobných výsledků české ekonomiky za druhý kvartál, které nakonec moc překvapivého nepřinesly. HDP sice v tomto období padal o něco rychleji, než naznačoval předběžný odhad, nicméně odchylka nebyla nijak zásadní.

 Ve srovnání s předchozím čtvrtletím výkon ekonomiky poklesl o 8,7 %, což v meziročním srovnání „vyneslo“ -11 %. Čísla jsou ve srovnání s unijními výsledky o něco příznivější, stejně jako při porovnání s prognózou tuzemské centrální banky.

Když vezmeme v úvahu všechna omezení ekonomického i soukromého života spolu s dobrovolnými odstávkami výroby, karanténami apod., dopadla ekonomika vlastně ještě poměrně dobře. Po silném útlumu započatém už ve druhé polovině března se dokázala v květnu a červnu stabilizovat. Vidět to bylo na rychlém obratu tržeb v průmyslu i ve službách. Nicméně k návratu do dřívějšího „normálu“ to samozřejmě stačit zdaleka nemohlo.Za propadem ve druhém čtvrtletí můžeme vidět především výrazný útlum v průmyslu, který se zrcadlil v prudkém poklesu exportu (-21 %). Zahraniční obchod byl tak na poptávkové straně odpovědný za polovinu z onoho jedenáctiprocentního propadu. Vedle toho o více než sedm procent níže byla i spotřeba domácností, které v těchto měsících omezovaly své útraty ať už v důsledku uzavřených kamenných prodejen nebo slabších příjmů, na jejichž výsledky si ovšem musíme ještě chvíli počkat. Jestli na včerejších výsledcích něco překvapilo, tak drobný (mezičtvrtletní) růst investic. Nešlo však o žádný zázrak, ale jen o důsledek vysokých investic do ostatních budov a staveb, které pokračovaly i v době šířícího se koronaviru. Naproti tomu investice v soukromém sektoru šly rychle dolů, ať už šlo o výdaje na pořízení dopravních prostředků nebo strojů a ICT. Zčásti se zastavily „díky“ zamrznutí mezinárodního obchodu, zčásti je však firmy stoply ve snaze zachránit si cash-flow v době slábnoucí poptávky a mizející likvidity.

Včera zveřejněné výsledky HDP nepřekvapily ani ČNB, která sice čekala o něco horší čísla, nicméně vzhledem k podmínkám „lze pozorovanou odchylku skutečného vývoje HDP od prognózy považovat za nevýznamnou“. Tolik citace z komentáře centrální banky, kterým tak dává najevo, že se ekonomika zatím ubírá podle očekávání, a není tak minimálně z tohoto pohledu důvod něco v nastavení měnové politiky v tuto chvíli měnit.

Petr Dufek


Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?