Svátek má: Barbora

Komentáře

Jiří Valenta

člen Zastupitelstva Plzeňského kraje

Plzeňský kraj zasahuje gigantická kumulace veřejných funkcí

Politická odpovědnost a poctivý výkon zastupitelského mandátu směrem ke všem občanům Plzeňského kraje nejsou atributy, které bychom mohli najít u všech zvolených zastupitelů Plzeňského kraje.

Po zcela nehorázném a nedemokratickém uzurpování si drtivé většiny míst ve výborech, jakožto pracovních orgánech zastupitelstva a nepochopitelné ignoraci opozice, která vyšla z krajských voleb jen o něco slabší než samotná koalice se nyní, ovšem v plné nahotě, objevuje problém další. A tím je až nehorázná kumulace veřejných funkcí některými koaličními zastupiteli, týkající se postů nejen tzv. neuvolněných, ale především těch uvolněných.

Již před říjnovými sněmovními volbami to nebylo v tomto ohledu na západě Čech vůbec slavné. Koaličním zastupitelům, přestože to platný Etický kodex zatupitelstva kraje zřetelně zapovídá, amorální a nepřijatelná kumulace veřejných funkcí prostě nikterak nevadí. I přes zcela jasnou formulaci nelze bohužel dodržování ustanovení kodexu jakkoliv vynucovat, spíše se v jeho obsahu jedná o morální apel, který tak mohou někteří “filutové” prakticky nepostižitelně “hodit zcela za hlavu”.

A tak veřejnost v Plzeňském kraji mohla, a stále bohužel může, registrovat modelové případy zastupitelů, u nichž by k řádnému výkonu všech jejich funkcí nestačilo, ani kdyby měl den násobně více hodin, než má! A začít lze “od hlavy”, kdy hejtmanka kumulovala, jistou dobu, svoji funkci s výkonem poslaneckého mandátu, přičemž její náměstek, Karpíšek je stále současně starostou obce Vejprnice a k tomu dokonce senátorem, další náměstek Salvetr, se živí ještě jako starosta Klatov. Funkce ale kumuluje i místostarostka jednoho z velkých plzeňských obvodů, která se stala předsedkyní výboru zastupitelstva. Ta je, stejně jako výše zmínění, členkou subjektu ODS s podporou TOP 09.Ovšem zcela bezkonkurenčním unikátem celorepublikového formátu, je sice dnes řadový zastupitel Plzeňského kraje, dříve ale i náměstek hejtmana, sedící současně ve dvou výborech, primátor města Plzně, staronový poslanec, donedávna předseda sněmovního Podvýboru pro kulturu, k tomu i člen mnoha dalších a dalších veřejných orgánů a institucí. Martin Baxa je v současné době také dokonce žhavým kandidátem na post ministra kultury a veřejnost bude tedy s napětím očekávat, zda se, po jeho velice pravděpodobném jmenování, vůbec některých svých funkcí vzdá. Nebo, že by se zase funkce šikovně “kloubily”? To snad již ne!
K již zmíněným náměstkům hejtmanky, kteří jsou pro výkon funkce tzv. neuvolněni, je třeba dodat, že jejich plat na kraji by měl činit 72 tis. Kč, ale v případě jejich uvolnění by, dle příslušného zákona, měli nárok “pouze” na 47 tis. Kč, resp. 40 % platu uvolněného náměstka. Z toho paradoxně vyplývá, že za méně práce a také méně vynaloženého času lze dokonce získávat i více peněz.

Výsledky voleb do sněmovny určily, že i někteří další členové zastupitelsva, již déle než měsíc, zastávají více než jednu tzv. uvolněnou funkci. A přímo se to týká  dalších náměstků hejtmanky, Josefa Bernarda (PIR-STAN) a Marka Ženíška (SPOLU), kteří se stali nejen poslanci, ale i předsedy sněmovních výborů. Poslankyní je nově také uvolněná předsedkyně Výboru pro regionální rozvoj Plzeňského kraje, starostka Kozolup Michaela Opltová. K tomu lze podotknout, že základní plat poslance je 90 tis. Kč a uvolněného předsedy výboru kraje je stanoven ve stejné výši.

Jiří Valenta

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

Jiří Valenta 

29. ledna 2023
Komu? Realizátorům a sympatizantům politiky koaliční vlády pod tvůrčí taktovkou ODS, kteří k snazšímu prosazení a realizaci svých elitářských a transatlanticky submisivních cílů trvale nadužívají takových termínů, jako je spravedlnost, pravda, demokracie, či svoboda.

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Jiří Valenta 

12. ledna 2023
Poněkud stranou hlavních zpráv, či palcových novinových titulků, tedy za přísně zaranžovaného mainstreamového nezájmu, se odehrávalo v poslanecké sněmovně druhé čtení novely Zákona o České televizi (a Českém rozhlasu),...

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Jiří Valenta 

6. prosince 2022
Situace s realizací projektu výstavby obrovské továrny na autobaterie do elektrovozidel firmou Volkswagen,..

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Jiří Valenta 

29. září 2022
Skoro až chorobně projevované, názorové, ale i mnohdy i osobní, animozity doprovázely před nedávno skončenými obecními volbami v Plzni...

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Jiří Valenta 

10. září 2022
Ten, kdo se rozhodne volit podle toho, co se mu halasně naslibuje několik málo týdnů před otevřením volebních místností, nebývá na tom v konečném výsledku nikdy o mnoho lépe....

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Jiří Valenta 

30. srpna 2022
Situace na trhu s energiemi je více než hrozivá, o čemž se není nutné rozepisovat!

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%