Svátek má: Kristián

Komentáře

Martin Lobotka.

ekonomický analytik

Reforma důchodů stále v nedohlednu

Ministryně Maláčová oznámila, že na podzim představí „reformu“ důchodového systému.

Pokud jste se zaradovali, že vláda začíná myslet strategicky a s delším horizontem, než je volební období, musím Vás zklamat: z kusých informací, které máme, je jasné, že to nebude žádná reforma, nýbrž pouze parametrická změna. Ta dle všeho udržitelnost důchodového systému, což je jeho největší slabost, určitě nezlepší a dost možná ještě zhorší. Proto ty uvozovky.

Posuďte sami. Ministryně Maláčová se zaklíná, že pokud „tady bude ČSSD, věk odchodu do důchodu se zvyšovat nebude“. Což sice vzhledem k preferencím ČSSD není nijak pevná záruka, je však jasné, že pozdějším odchodem do důchodu se ministryně zabývat nehodlá. Přitom růst věku odchodu do důchodu je klíčovým předpokladem dlouhodobé udržitelnosti důchodového systému v situaci prodlužujícího se věku dožití.  Čím se ministryně zabývat naopak bude je dřívější (!) odchod do důchodu pro „náročné“ profese. Ne že by nebylo namístě zrušit některé výsluhové příspěvky, které jsou de facto důchodem, ale to ministryně určitě na mysli neměla. Zde dojde nejspíš naopak k tomu, že „náročné“ povolání bude mít postupem času každý druhý a že se zařazení na listinu náročných profesí bude používat jako předvolební úplatek.Jak už indikuje název komise, která se změnami zabývá („komise pro spravedlivé důchody“, nikoliv třeba „komise pro udržitelné důchody“ nebo „komise pro rostoucí důchody“), změny budou mít za cíl zachovat maximální rovnostářství i za cenu, že všichni budou mít (stejně) málo. A představení „reformy“ bude dalším představením festivalu nesystémovosti, který zdejší MPSV již léta organizuje: ministryně Maláčová řeší, jak zajistit ženám a mužům stejné důchody, druhou rukou přitom zvyšuje rodičovský příspěvek, který udrží (povětšinou) ženy ještě déle na rodičovské dovolené. Přitom rodičovská dovolená je i tak jedna z nejdelších v Evropě a prokazatelně zhoršuje návrat žen na trh práce i jejich mzdy.

Ne ne, v září se žádné reformy důchodového systému nedočkáme. Dočkáme se pouze dalšího nesystémového zásahu do beztak chatrného důchodového systému.

Martin Lobotka