Svátek má: Alena

Komentáře

Rekordní schodek rozpočtu

Za prvních pět měsíců letošního roku překročil deficit státního rozpočtu už poloviny celoročního plánu.

Schodek se na konci května vyšplhal už na -255 mld. korun a stává se tak nejhorším výsledkem tohoto měsíce v historii ČR. Pokořil tak loňský výsledek, který byl o necelých sto miliard nižší.

Na příjmové i výdajové straně je vidět pokračování dřívějších negativních trendů. Jde především o zaostávání daňového výběru, zejména v případě DPH a spotřebních daní v důsledku útlumu spotřeby domácností. Slabší je oproti plánu i výběr daní z příjmu, lepší je naproti tomu plnění pojistného.

V případě daně z příjmu fyzických osob vybíraných do všech veřejných rozpočtů (nikoliv jen toho státního) je vidět meziroční pokles o téměř 22 mld. korun. Začíná tak být stále více vidět efekt zrušení superhrubé mzdy, s nímž se musí veřejné rozpočty od letoška potýkat.Naproti tomu v předstihu je výdajová strana, kde se rychleji zvyšují transfery podnikatelům, územním rozpočtům i příspěvkovým organizacím. V případě kompenzací podnikatelů však lze počítat, že již dál nebudou dramaticky narůstat s tím, jak budou končit. V kontrastu s tím je zatím vidět pomalejší čerpání investičních výdajů nebo mzdových prostředků.

Podrobnější zhodnocení vývoje rozpočtu bude na místě teprve po doúčtování vratek u daní z příjmu, a proto je na něj ještě čas. Nicméně už nyní je vidět, že půl biliónový schodek není až tak nerealistickou možností, jako se mohlo na začátku roku zdát. Rozjezd ekonomiky sice ve druhé polovině roku výrazně dopomůže dohnat skluz u DPH, nicméně tlak mandatorních výdajů i tak bude neúprosný.

Petr Dufek