Svátek má: Petr

Komentáře

Rok, na který hned tak nezapomeneme

Ještě v lednu a v únoru to vypadalo, že nás čeká další vcelku nudný rok ve znamení cyklického zpomalení, avšak už březnový začátek pandemie po návratu zimních dovolenkářů začal zásadně měnit veškerá očekávání.

Po letech, kdy jsme z povzdálí sledovali epidemie SARS a MERS, jsme měli překvapivě možnost zažít takovou zkušenost na vlastní kůži, a to hned několikrát. Poprvé už na jaře, kdy omezení služeb a (ne)dobrovolné odstávky v průmyslu způsobené rozpadem dodavatelských řetězců srazily ve druhém čtvrtletí ekonomiku víc než finanční krize, kterou odstartoval pád banky Lehman Brothers v roce 2008. Během poměrně krátké doby se však podařilo zastavit šíření nákazy a ČR, co do ekonomických dopadů si rozhodně nevedla ve srovnání s ostatními zeměmi EU nijak tragicky. Stali jsme se dokonce „best in covid“ a dokázali to v létě i náležitě hromadně oslavit, ať už na domácí půdě nebo třeba v Chorvatsku. Služby se ve třetím čtvrtletí začaly oklepávat z předchozích ztrát, i když ty nejvíce postižené – jako letecká doprava nebo cestovky – se vlastně ani tehdy v podstatě neodrazily ode dna. Cenou za toto „normální“ léto však byla druhá vlna pandemie, která nastoupila na podzim, a druhý lockdown trvající až do začátku prosince. Tentokrát jsme už nebyli „best“ a navíc nešlo ani o lockdown poslední. Jak se totiž ukázalo, začal se naplňovat scénář, kterému jsme v listopadu ironicky říkali „hezké Vánoce“. Po krátkém uvolnění tak následoval rychlý nárůst počtu nakažených i ztrát na životech a zcela nepřekvapivě i další lockdown, který bude trvat přesně do té doby, než skončí. To je asi nejpřesnější předpověď, kterou na základě aktuálních čísel lze vyslovit.V právě končícím roce se všem ukázala i některá pozitiva, která do té doby nebyla až tak viditelná. Ať už šlo o schopnost improvizace, i když někdy možná až přílišné, nebo flexibility, s jakou se omezením začala přizpůsobovat postižená odvětví. Boom internetového nakupování, homeoffice nebo videokonferencí je zase příkladem technologického posunu, ke kterému vlastně firmy i spotřebitele přinutila stále probíhající koronakrize. Pokud tímto směrem časem posune i veřejnou správu, bude to jen dobře.

Končí rok plný nemilých překvapení a do toho nového Vám přejeme především zdraví. Ať je rok 2021 o mnoho lepší, než ten právě končící.

Petr Dufek

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

ČNB naznačila konec zvyšování sazeb

Petr Dufek 

5. února 2022
ČNB na svém prvním letošním zasedání zvýšila úrokové sazby podle očekávání o 75 základních bodů.

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Slabší důvěra & pozitivní očekávání

Petr Dufek 

30. ledna 2022
Další pokles ekonomického sentimentu v EU v řadě jde na vrub pokračující pandemii zasahující především oblast služeb a negativnímu nabídkovému šoku.

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Mírně optimistický začátek roku v ČR

Petr Dufek 

26. ledna 2022
Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

Petr Dufek 

17. ledna 2022
Zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil.

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Tržby služeb se konečně vrátily na úroveň roku 2019

Petr Dufek 

15. ledna 2022
Měsíční výsledky odvětví služeb rozhodně nejsou v centru pozornosti finančních trhů, avšak vzhledem k jejich pozitivnímu vyznění snad i tentokrát stojí za pozornost.

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Důvěra v ekonomice: Mírný optimismus v závěru roku

Petr Dufek 

28. prosince 2021
Finančními trhy se sice stále šíří obavy z nástupu nové mutace koronaviru a jejích zatím těžko odhadnutelných důsledků, nálada v ekonomice se naproti tomu začíná konečně stabilizovat.

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%