Svátek má: Olga

Komentáře

Stavební produkce vrcholí, přijde zpomalení růstu

Stavební boom se protáhl do září meziročním růstem o 12.4%. V každém měsíci třetího kvartálu tak zaznamenala stavební produkce dvojciferný meziroční přírůstek.

Za celý třetí kvartál dosáhl meziroční přírůstek 13.1%, což byl nejlepší kvartální výsledek od 1Q14. Na silných datech se dvojcifernými růsty podílela jak pozemní, tak inženýrská výstavba. Ovšem zatímco pozemní výstavba drží vysoké tempo prakticky od začátku roku, inženýrská činnost se do pořádného tempa dostala teprve v létě. Celková čísla znamenají, že se stavebnictví ve třetím kvartálu stalo jedním z tahounů české ekonomiky. Jeho přímý příspěvek k meziročnímu růstu HDP mohl dosáhnout asi 0.7 procentního bodu, vzhledem k vysokému multiplikátoru byl ale skutečný přínos až dvojnásobný.
 
Údaje o stavebních zakázkách nicméně naznačují, že současný boom nepotrvá dlouho. Do konce letošního roku budou firmy jistě čerpat ze zásoby existujících kontraktů. Nových zakázek ale objemově přibývá oproti loňsku méně. To se týká především výstavby budov, kde se objem zakázek dostal za svůj vrchol již v minulém kvartálu. S tím koresponduje i vývoj nově zahájené výstavby bytů. Jejich počet v Česku jako celku přestává meziročně růst a v Praze, kde je situace nejkritičtější, byla v září zahájena výstavba méně než 200 bytů.
 
Stavební firmy tak budou muset v následujícím období více spoléhat na infrastrukturní výstavbu, kde zakázky zatím přibývají a doba jejich realizace bývá delší. Právě tato oblast by měla být těžištěm růstu celého stavebnictví v příštím roce. Letos se celoroční růst stavební výroby zřejmě přiblíží hranici 10% a bude tak nejsilnější minimálně od roku 2004. Příští rok počítáme se zpomalením růstu na stále přijatelných 5%.
 
Pavel Sobíšek