Svátek má: Václav

Komentáře

Těžké Fialovy prohry

Vystrašeně a bezradně působil v pondělí premiér Fiala v živém vstupu pro hlavní večerní zprávy České televize.

Na otázky jaké dohody ohledně raketově rostoucích cen energií v rozhovorech s německým kancléřem Scholzem dosáhnul, vyhýbavě přiznal, že německá strana se k zastropování cen zatím staví negativně, přestože připouští, že „celoevropský přístup je nutný“. Naděje české vlády, které si se Scholzovou návštěvou spojovala, se tak rozplynuly.

Scholzova návštěva je ve výsledku Fialovým debaklem. Německo odmítlo „zaskočit“ za jeho tápající a zoufalou vládu, za tragicky neschopného ministra průmyslu Síkelu, jehož každé další mediální vystoupení pouze obnažuje prázdnotu vládních „návrhů“. Existuje-li ze včerejší zkušenosti nějaké poučení, pak je následující: nevěřme žádným slavnostně podepsaným česko-německým memorandům o „vzájemné pomoci v energetické nouzi“. My se musíme spolehnout sami na sebe, nehledat „celoevropská řešení“. Dělejme už konečně naše rozhodnutí pro naše lidi. Je na to ale česká politika připravena? Scholzova návštěva svědčí o opaku.

Německý kancléř Scholz však využil svoji návštěvu v Praze - a byl to evidentně jeho jediný cíl, se kterým přijel - k předestření německých představ o budoucnosti Evropy. Kromě dojímání se nad krásou české metropole, využil války na Ukrajině a nabídky členství v EU státům západního Balkánu, Ukrajině, Moldavsku a později i Gruzie k tomu, aby navrhnul postupný přechod k většinovému hlasování. Nejprve prý v otázkách, které mezi členy EU „nejsou sporné“, jako dodržování lidských práv a vlády práva, poté v zahraniční a bezpečnostní politice. Osového tématu projevu – omezení práva veta - si všímejme bedlivě. Je to klíč k mocenskému ovládnutí Evropy. Pokud k tomu dojde, a ono dojde, můžeme si o obhajobě našich nejzákladnějších zájmů už nechat pouze zdát.Každá předvolební kampaň musí mít emotivní, snad i trochu vyhrocený příběh. Ovšem ta letošní kampaň před komunálními a senátními volbami překračuje hranice dosud myslitelného. Republika je pokryta velkoplošnými billboardy s tváří Babiše s Putinem v pozadí hlásající, že Babiš snad uzavřel jakési osudové spojenectví s ruským prezidentem, že Babiš způsobil naši úplnou závislost na ruských energiích, že prostě agent agentovi dobře rozumí. Co má taková kampaň společného s komunálními volbami v českých městech a obcích, není jasné. A aby toho nebylo málo, na včerejším zahájení kampaně koalice Spolu prohlásil předseda ODS Fiala: „Máte možnost volit demokraty [rozuměj nás], nebo populisty a extrémisty“. Člověk se už musí štípat do tváře, v realitě dneška, že se mu to všechno nezdá. Je vůbec možné být tak mimo?

Ivo Strejček

Skanzen Evropa a smích Woodyho Allena

Skanzen Evropa a smích Woodyho Allena

Ivo Strejček 

14. září 2023
Výkladní skříní evropské automobilní produkce býval vždy frankfurtský veletrh. Již není. Byl nahrazen veletrhem Mobility v Mnichově.

Několik odpovědí čtenáři Lidových novin

Několik odpovědí čtenáři Lidových novin

Ivo Strejček 

11. září 2023
Lidové noviny (7. 9. 2023) přinesly pod názvem „Co podle Václava Klause musíme a jak tomu opravdu je“ text jednoho ze svých čtenářů, ve kterém se vymezuje proti obsahu projevu Václava Klause „Je smysluplné humanizovat svět?“.

21. srpen 1968 a český dnešek

21. srpen 1968 a český dnešek

Ivo Strejček 

24. srpna 2023
21. srpen 1968 je datum patřící k historickým milníkům českých a slovenských dějin. Ostatně včera se k významu tohoto dne v kontextu české historie ve své mimořádné pondělní glose detailně vyjádřil už Václav Klaus.

Je správné, aby platy učitelů nereflektovaly realitu státního rozpočtu?

Je správné, aby platy učitelů nereflektovaly realitu státního rozpočtu?

Ivo Strejček 

16. srpna 2023
Blíží se začátek školního roku a s ním se zintenzivňují i debaty o podobě budoucího rozpočtu ministerstva školství.

Podstatou změny je Pavel, Fremr je pouze jejím důsledkem

Podstatou změny je Pavel, Fremr je pouze jejím důsledkem

Ivo Strejček 

10. srpna 2023
Prezident Pavel najednou prohlašuje, že přistoupí ke jmenování soudce Fremra se „zodpovědností a vážností“ a proto prý to „nechce lámat přes koleno“.

Kam s ním (Gogolem)?

Kam s ním (Gogolem)?

Ivo Strejček 

2. srpna 2023
… ještě pár slov k Rhodosu

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%