Svátek má: Robin

Komentáře

Výroba automobilů zaostává o 30 % za loňskem

Zatímco na první červencové statistiky z ekonomiky si budeme muset počkat ještě více než čtrnáct dní, čísla z největšího tuzemského průmyslu – výroby automobilů – už k dispozici jsou.

Podle nich se jen v tomto měsíci v ČR vyrobilo téměř 83 tisíc automobilů, což bylo o 5,2 % méně než v loňském roce. Výrazný nárůst zaznamenala Škoda Auto, v mínusu naproti tomu byly dvě zbylé automobilky. Hodnoty jsou však jako obvykle v tomto čase ovlivněny načasováním celozávodních dovolených, které nejsou vždy ve stejném termínu. Proto jednoduše říct, že jsou aktuální výsledky pozitivní nebo negativní, bude možné nejdříve až za měsíc, kdy budou k dispozici i čísla za srpen.

V každém případě je však vidět, že se situace v největším tuzemském průmyslu obstarávajícím přímo či nepřímo zhruba 10 % HDP začíná postupně normalizovat. Výpadek způsobený odstávkami však tento průmysl rozhodně už letos nedožene. Za prvních sedm měsíců jde o téměř čtvrt milionu nevyrobených aut, které představují zhruba třicetiprocentní výpadek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Z hlediska počtu zůstává nejméně dotčenou právě největší tuzemská automobilka, naproti tomu o 40 % slabší výkony má letos zatím TPCA.Čísla z posledních měsíců ukazují, jak se automobilky vypořádávají s nabídkovým šokem, na němž se svými odstávkami v podstatě spolupodílely. Čelit však budou nejspíše i poptávkovému šoku, ke kterému dochází v důsledku škrtání investic firemní sféry napříč kontinentem, a tedy i k omezování obnovy firemních flotil. Současně nižšímu zájmu budou muset čelit i ze strany domácností, které – zatím alespoň podle průzkumů – mají výrazně menší chuť pořizovat si nový vůz v době, kdy se obávají nezaměstnanosti, respektive zhoršení jejich finanční situace. A tak trn z paty jim zatím nevytrhnou ani svižně rostoucí prodeje hybridů. Když k tomu připočteme tlak v podobě „zelených“ pokut, tak stále platí, že automobilky prožívají asi nejtěžší období od finanční krize.

Podle Sdružení automobilového průmyslu bude letošní pokles výroby nejméně pětinový, takže se automobilky přiblíží výsledku roku 2013, kdy se vyrobilo 1,1 mil. vozů. Z pohledu celé ekonomiky pak pokles výroby o 20 % vyvolává snížení HDP o necelá dvě procenta. Nicméně i to bude možné vzhledem k situaci považovat ještě za dobrý výsledek.

Petr Dufek


Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
47%
Ne
transparent.gif transparent.gif
53%