Svátek má: René

Komentáře

Jan Campbell

analytik, publicista

Vysoká hra

Zřejmě pro mnohé neočekávaná hlášení a rozhodnutí (?) Prigožina vydat se z fronty na cestu do Moskvy a na její půlce vrátit se a současně (prý) přestěhovat se do Běloruska mi narušilo program jednání.


Program jednání o placené práci a neplacené na nové knize – 77, a ničeho nelituji. Nevím, kolik telefonátů, sms a mailů jsem dostal na téma převratu. Na jeden jsem odpověděl poukazem na prvky britského designu akce, na druhý dotaz odpovídám jinak, než jsem zahlédl na internetu

Josif Alexandrovič Brodský (1940 – 1996), sovětský básník, disident ruské národnosti, americký esejista a literární kritik, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1987, známý esejí z roku 1989 Vodoznaky, svého času prohlásil, že Svět se pravděpodobně nedá zachránit, ale jednotlivého člověka zachránit, to je možné. Co to znamená v kontextu jednodenního pokusu o převrat s pomocí z mnoha bojů v různých zemích světa zkušené, proto významné pro zahraniční politiku Ruské federace, dobře vyzbrojené a výborně vedené, proto těžko nahraditelné žoldnéřské jednotce v počtu cca 50 tisíc vojáků placených v hotovosti?
  1. Standardní reakce ruského ministerstva zahraničí na události týkající se akcí proti Rusku, popsal již v roce 1856 kancléř A. M. Gorčakov v okružní nótě. Nesouhlasící ani s právem, ani se spravedlností, je vyslovování formulí: Červené linie, provokace, cynický čin, příprava odpovědi. Z čehož však nic nevyplývá, kromě toho, že to zvyšuje, jak dokazuje dění nejenom v rámci SVO, OSN, MS a dalších organizací, drzost zahraničních partnerů podle pravidla proč nekrást, když to nikdo neodnese? Současně to vyvolává odpovídající reakci u představitelů především neutrálních států, kteří to vše pozorují, a ruskou společnost to stále více rozzuřuje. Proto podceňování tohoto jevu se nikomu, včetně prezidenta Putina, nevyplatí.
  2. Podobně je tomu se standardními reakcemi a vysvětlováním událostí prezidentem Putinem. Obě obsahují dvojsloví – podvedli nás, klamali nás, lhali nám apod. Taková jazyková forma nutí ptát se: Jak je možné tak dlouho a opakovaně podvádět, klamat nebo lhát bývalému kvalitnímu rozvědčíkovi? Na takovou otázku v podstatě existují dvě odpovědi: Reakce a vysvětlení jsou určena vnitřnímu spotřebiteli, tj. občanům Ruské federace. Ti prezidentovi ve velké míře věří a současně nemohou vysvětlit svoji víru a své pochybnosti. Nebo vnějším spotřebitelům, tj. potenciálním spojencům a partnerům, t.č. pod vlivem USA. Ty nikdy neberou ohled na přirozená práva národů, zájmy a dohody. Jestliže reakce a vysvětlení jsou určena vnějšímu spotřebiteli, pak v takovém případě jedná prezident nejenom správně v krátkodobém, ale i střednědobém smyslu, protože se jedná o vizi a správné ohodnocení trendů.
  3. Přestože se Rusko mění na očích – jak jsem se mohl nedávno sám přesvědčit a krátce popsal v příspěvku Euroasijský kongres a Mezinárodní informační bezpečnost (18.6.2023), pátá kolona koná dál, korupce dál metastázuje a změny požadované Kremlem jsou rychlejší než adaptační schopnosti ministrů a občanů. Jejich myšlení totiž zaostává za změnami a potřebou rychle aplikovat kritické myšlení a z něho vyplývající konání a mluvu, tj. jazyk. Dříve - před sto lety a ještě později například, fungoval diplomatický jazyk zásadně jinak. Šlo o zásadu - měkké lože, ale tvrdý spánek. Nevím, zda se to ještě učí na MGIMO, nebo (jenom) na Aspenu.
  4. Koneckonců byla porušena hlavní zásada odpovědné politiky. Ta zní - chlapec řekl, chlapec udělal. Pokud řekl, ale neudělal, pak to není chlapec, ale někdo jiný. Široká veřejnost nemusí být obeznámena s jemnostmi diplomatického vyjadřování. Ale mluvení, po kterém následuje nekonání a rostoucí drzost partnerů nebo dokonce nepřátel, podlamuje víru ve vlastní sílu a důvěru. Proto kýčovitá slova z řady červených linií, které používá ruské MZV, MO a také Kreml vyžadují nevyhnutelnou akci moci, která o červených liniích mluví. Po varovném výstřelu do vzduchu by měl - pokud partner trvá na svém - následovat smrtící výstřel. Pokud se tak nestane, není jasné, proč se kulkami plýtvá. Příznivci Prigožina, kterých není v Rusku málo, s pravděpodobností hraničící s jistotou nevěří oficiálním představitelům moci, že skutečně jednají v zájmu lidu, Ruska, jeho suverenity a národních zájmů mj. i na Ukrajině.
Kdyby v reakci na nekonečné útoky Západu na Rusko MZV, MO nebo Kreml reagovaly prakticky a pro Západ bolestně, rozčilení, zklamání a nejistota ruské veřejnosti by byly menší.

Odpověď na otázku – Co se stalo a co se děje v Rusku? - netkví v tom, že budeme číst o událostech v médiích, spekulovat o Wágnerovcích a Prigožinovi, či o skrytém významu (prý nepodařeného) pokusu o převrat, nebo s omezeným množstvím informací a dezinformací pokoušet se hluboce analyzovat jeden z aktů Velké hry, která se vždy hraje v historických a geografických jevových paralelách.Protože lze vyloučit pomatenost Prigožina, ale nelze vyloučit význam Wagnerovců ve Velké hře a národní hře s MO, podobně jako nelze vyloučit blížící se konec trpělivosti prezidenta Putina s posloucháním lží a výmluv a nepoučitelností ministrů, a současně formy změn kádrů se dnes musí z pochopitelných technologických důvodů lišit od minulých, nabízí se vysvětlení pokusu o převrat s pomocí umění Vysoké hry v komplexní národní a mezinárodní situaci.

Ve Vysoké hře, kvalitativní změna ve vedení armády, která se pokusem urychlí a uskuteční během několika měsíců, a politice řízených otřesů ve společnosti s prvky britského designu klamání veřejnosti a nepřátel, představují pár a pauzu na cestě k vítězství. Osobně počítám, že změny budou doprovázeny několika vlnami, podobající se tsunami. Ty silnější přijdou během dvou měsíců, ty další po novém roce a po rozhodnutí o kandidátech na prezidenta RF. Vlny poodkryjí pravděpodobné vojenské záměry a bezpečností slabiny nejenom obou stran, ale i Západu a tím ovlivní taktiku SVO a vnitřní politiku některých členských států EU a NATO. V žádném případě není důvod k radosti v Černínském paláci nebo MO ČR, Berlíně či Bruselu.

Ministr Lipavský by si měl raději vzpomenout na předčasnou radost marockého brankáře Chalíd Askri. Ten se v utkání domácího poháru předčasně radoval z chycené penalty v rozhodujícím rozstřelu (nevzpomínám si přesně, zda 10. nebo 11. září 2010). Bil se v prsa, líbal dres a vyzývavě se díval směrem na tribunu a nevšiml si, že míč vzal faleš a stočil se do branky. Askriho tým FAR Rabat nakonec prohrál v rozstřelu 6:7 a do čtvrtfinále postoupil Maghreb Fez. S pravděpodobností hraničící s jistotou pan ministr Lipavský trpící deficitem vnímání a pozornosti bude muset balit kufry ke konci roku a nepoletí na Krym. Kam? Kdo ví, ať napoví!


Ministryně Černochová včera pod vlivem teploty, vlhkého vzduchu a možná i halucinací uvedla, že vede válku Rusko s Ruskem a není překvapená, protože: Je to jejich tradice. Neúspěšné války tam končí popravou cara, chaosem a občanskou válkou pod dohledem fízlů. Přeji paní ministryni, aby ji nepotkala jí popsaná ruská tradice a mohla si také včas sbalit kufry a odjet na dovolenou, dříve než bude pozdě, pro…nevím, jaký gender se dnes smí použít.

Prigožin se ale může radovat. Proč? Posílí Bělorusko, bude to mít blíže do Kyjeva a na cestu tam mu připlatí USA formou zrušení sankcí, které byly uvaleny na jím vedenou organizaci a teď mají být zrušeny. Než se vydá na cestu, bude mít čas shlédnout si historický film Gladiátor Ridleyho Scotta z roku 2000. Tento jeden z nejúspěšnějších filmů vůbec získal Oscary za nejlepší film, nejlepší mužský výkon v hlavní roli, zvuk, kostýmy a vizuální efekty, může připomenout Prigožinovi postavu a osud Maximusa Decimusa Meridia (1??-192 AD), velitele armád Severu a legií Felix. Největší římský vojevůdce ve 2. století našeho letopočtu, sloužil loajálně pod císařem Markem Aureliem během jeho dvanáctiletého tažení proti germánským kmenům u Vindobony v Germánii. Marcus Aurelius chtěl, aby se stal jeho nástupcem a učinil Řím opět republikou, ale Marcus byl zavražděn svým synem Commodem. Ten nařídil pretoriánské gardě zabít Maxima a jeho rodinu poté, co mu Maximus odmítl přísahat věrnost. Maximus unikl, ale později byl zotročen a stal se velmi slavným gladiátorem. V roce 192 měl konečně příležitost pomstít svého zesnulého císaře, stejně jako jeho ženu a syna, a zabil Commoda, i když zemřel na jeho zranění.

Poučení: Kdo se směje naposledy, ten se směje nejlépe. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell

Propojenost - Inovace – Inkluzivita

Propojenost - Inovace – Inkluzivita

Jan Campbell 

14. listopadu 2023
San Francisco je již dlouho uznávánoU bránou do Asie a Tichomoří – a díky prezidentu Bidenovi a viceprezidentce Harrisové jsme hrdí na to, že můžeme hostit setkání lídrů na summitu APEC v roce 2023, řekla Nancy Pelosi.

CIIE - Čínský mezinárodní veletrh dovozu

CIIE - Čínský mezinárodní veletrh dovozu

Jan Campbell 

6. listopadu 2023
V době kdy čtete tento příspěvek byly otevřeny brány již k 6. CIIE – Čínskému mezinárodnímu veletrhu dovozu. Otevřen byl 5. listopadu a bude končit 10. listopadu 2023.

Jak se Peking stal Mekkou

Jak se Peking stal Mekkou

Jan Campbell 

1. listopadu 2023
Prezident Si představil plány na obnovu starobylé Hedvábné stezky před deseti lety a s ní i na přetvoření globálního obchodu a politiky, v jejímž středu bude Čína pevně usazena.

Budoucnost Střední Evropy

Budoucnost Střední Evropy

Jan Campbell 

27. října 2023
Pod záštitou a se závěrečným projevem J. E. Kardinála Dominika Duky, oddaného tradiční církvi a jedné z těch osobností, které současná církev potřebuje jako sůl, se ve dnech 13. až 15. října 2023 konala v Praze v Hotelu Pyramida v...

Třetí mezinárodní fórum Pás a stezka

Třetí mezinárodní fórum Pás a stezka

Jan Campbell 

17. října 2023
V době, kdy čtete příspěvek, probíhá nebo již proběhla velká událost, o které veřejně právní média referují způsobem, který neodpovídá významu fóra, za to ale plně odpovídá novodobé mediální praxi a principům žvanění.

Vysoká sázka na výstavbu jaderných elektráren v Uzbekistánu

Vysoká sázka na výstavbu jaderných elektráren v Uzbekistánu

Jan Campbell 

14. října 2023
Někteří odborníci preferují výstavbu zařízení s malými reaktory, někteří odborníci vyjadřují obavy o bezpečnost jaderných elektráren.

Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
9%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
70%