Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Rekonstrukci Valdštejnské lodžie zaplatí i dotace z Evropské unie

Rekonstrukci Valdštejnské lodžie zaplatí i dotace z Evropské unie

Město Jičín a Nadace zámku Gorzanów mají potvrzenou dotaci na rekonstrukci Valdštejnské lodžie a zmíněného zámku.

Valdštejnská lodžie
3. října 2019 - 08:00

Evropská unie ji schválila ve výši 1 148 423,05 eur v rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polsko. Je možné získat další dotaci ze státního rozpočtu ve výši 5 procent z uznatelných nákladů. Je poskytována úspěšným žadatelům v daném evropském programu a RM nyní schválila žádost o tuto dotaci.

Rekonstrukce v areálu Valdštejnské lodžie brzy začne. Je už znám i dodavatel prací – ve výběrovém řízení zvítězila firma RITUS s.r.o., která nabídla cenu 21,6 milionu Kč bez DPH. V budovách bude zrekonstruováno osm místností, sklepní prostory, schodiště a portál do sklepa. Bude vybudován víceúčelový sál včetně zásuvného hlediště, foyer, skladem, šatnou a sociálním zázemím. Úpravy se výrazně dotknou i Čestného dvora. Letos na podzim se uskuteční restaurátorský průzkum a hlavní práce proběhnou v letech 2020 a 2021, přičemž otevření je plánováno na jaro 2022.


V rámci Cesty Valdštejnských architektů bude opraven zámek Gorzanów v Kladsku tak, aby se mohl otevřít veřejnosti. Součástí projektu je také podpora kulturních a turistických aktivit, a to nejen v Lodžii a v Gorzanówě, ale i na zámcích Náchod, Humprecht a v muzeu Kłodzko. Budou zhotoveny pohlednice, noviny, cestoknížka, propagační film a quest do mobilní aplikace Skryté příběhy.    

Kokotské rybníky přivítají ochranáře

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Jan Jireš, tiskový mluvčí Městského úřadu Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.měú)