Svátek má: Leona

Regiony

Velikost textu:

Kostel sv. Ignáce je nejstarším kostelem v Jičíně

Kostel sv. Ignáce je nejstarším kostelem v Jičíně

Na další část rekonstrukce střechy kostela sv. Ignáce je nutné vypsat zakázku. Rada města pověřila starostu města JUDr. Jana Malého uzavřením smlouvy o spolupráci s Římskokatolickou farností – arciděkanstvím Jičín.

Kostel sv. Ignáce
20. listopadu 2022 - 08:00

Město a farnost chtějí spolupracovat ve zlepšování stavu kostela sv. Ignáce. Ten je nejstarším kostelem v Jičíně a v posledních letech probíhá postupná rekonstrukce jeho vnějšího pláště. Nyní se připravuje zakázka na další etapu opravy střechy.

Vlastníkem kostela je římskokatolická farnost. Oprava střechy postupně probíhá, dokonce již vstoupila do své třetí etapy. I v této stavební akci se neblaze projevil růst nákladů za stavební materiály. Protože dodavatel stavby odmítl za stávajících podmínek pokračovat v dalších etapách, bude najít nového formou veřejné zakázky. Tu musí vypsat římskokatolická farnost. Díky smlouvě o spolupráci využije zkušeností pracovnic z oddělení veřejných zakázek MěÚ Jičín, které připraví podklady a provede soutěž. Farnost se ve smlouvě zavázala, že má zajištěny finanční prostředky na realizaci. Hodlá také žádat o dotaci z Programu záchrany architektonického dědictví.Kostel sv. Ignáce z Loyoly je zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky. Pochází z přelomu 13. a 14. století, kdy vznikalo město Jičín. Tehdy byl zasvěcen sv. Jakubovi, ale ve 20. letech 17. století byl předán jezuitům, kteří se v Jičíně usadili z rozhodnutí Albrechta z Valdštejna. V té době se změnilo i vysvěcení. Zatímco farnost pracuje na rekonstrukci střechy, město Jičín zajišťuje velmi náročnou renovaci hodinového stroje. Stroj rekonstruuje akademický sochař Petr Skála.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%