Svátek má: Alexandr

Regiony

Velikost textu:

Město už podruhé finančně podpoří hradecké podnikatele

Město už podruhé finančně podpoří hradecké podnikatele

Do konce ledna mohli hradečtí podnikatelé posílat žádosti o finanční podporu v rámci městského programu peněžité pomoci Antivirus II v Hradci Králové.

Hradec Králové
5. února 2021 - 08:00

Na radnici dorazilo 360 žádostí v celkové výši více než čtyři miliony korun. V průběhu příštího týdne všechny posoudí hodnoticí komise, návrhy pak zamíří k projednání v radě a zastupitelstvu města. K vyplácení částek by mělo dojít na začátku jara. Balíček Antivirus II navazuje na předchozí program pomoci podnikatelům během loňské jarní vlny pandemie koronaviru, který kromě přímé finanční pomoci nabízí také různé typy úlev.

„Žádostí nám tentokrát přišlo o něco více, tedy v celkovém objemu, který je vyšší než jsou prostředky alokované v rozpočtu, ale budeme se snažit udělat vše pro to, aby se stejně jako v prvním kole dostalo na všechny podnikatele. V tuto chvíli již máme kompletní seznam žadatelů spolu s požadovanými částkami. Postupně jsou žádosti zpracovávány a v příštím týdnu je bude projednávat hodnoticí komise, která mimo jiné zkontroluje a potvrdí, zda byly dodrženy veškeré předem stanovené náležitosti a podmínky. Žadatel o přímou finanční pomoc z města totiž kupříkladu nesmí být dlužníkem vůči městu, v Hradci musí mít provozovnu i sídlo firmy nebo nesmí mít přerušenou podnikatelskou činnost,“ říká primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek.

V únoru budou návrhy od hodnoticí komise projednávat radní a zastupitelé města, v březnu by pak mělo začít vyplácení financí. Radnice plánovala mezi hradecké podnikatele ve druhém kole v rámci balíčku Antivirus II rozdělit 3,4 milionu korun s tím, že nejvyšší možná částka pro podnikatele měla vyjít na deset tisíc korun, pro hotely a penziony to pak mělo být 30 tisíc.

„Nejvíce žádostí přišlo od drobných hradeckých podnikatelů, hoteliérů se ozvalo třináct. Zbytek z původně vyčleněných financí pro hotely bychom mohli ještě přerozdělit mezi podnikatele. Možná ale bude třeba finanční prostředky navýšit, to ale budeme vědět až po pečlivém prověření jednotlivých žádostí a jejich posouzení hodnoticí komisí. Při přípravě rozpočtu na letošní rok byla vyčleněna rezerva, s dalšími prostředky se počítá ve finančním vypořádání rozpočtu roku 2020 při projednávání závěrečného účtu,“ doplňuje ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová.Hradečtí podnikatelé mohou v rámci pomocného balíčku Antivirus II využívat ještě další úlevy. Do konce letošního roku jsou například osvobozeni od platby poplatků za zábor veřejného prostranství. Stále je také možné podávat žádost o slevu na nájemném nájemcům užívajícím ke svému podnikání nebytové prostory ve vlastnictví města. Formulář spolu s dalšími informacemi je k dispozici zde.

Královéhradeckénovinky.cz informovala Bc. Kateřina Šmídová, tisková mluvčí, Magistrát města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.)