Svátek má: Milan

Regiony

Velikost textu:

Jičín si připomíná tragické výročí srpnové okupace

Jičín si připomíná tragické výročí srpnové okupace

Město Jičín 21.srpna uctí památku obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968  paní Zdeny Klimešové a pana Jaroslava Veselého z Jičína u jejich pomníku na Letné.

Památník na Letné
20. srpna 2013 - 08:00

Srpnové události v Jičíně
21.srpna 1968 projížděly Jičínem směrem od Liberce kolony tanků a jiných těžkých vozidel Sovětské armády, následovaly je těžké tanky polské armády, které nakonec ve městě zůstaly.

22.srpna se vedení města dozvědělo, že na území je umístěna posádka polské armády, velitelství se usadilo v objektu hvězdárny a již večer Poláci předložili ultimativní požadavky:  zákaz srocování a demonstrací,  odstranění nepřátelských hesel, zákaz rozšiřování letáků, uzavírací dobu od 19,00 do 6,00. Jičínští zastupitelé podmínky odmítli, polští důstojníci řekli, že nechtějí aby došlo k nějakému konfliktu, ale musí poslouchat své nadřízené.

Všichni obyvatelé se domnívali, že umístění vojsk Varšavské smlouvy na našem území je jen dočasné, ale jaké bylo rozčarování po návratu našich politiků z Moskvy neboť došlo k vynucené dohodě o "dočasném umístění vojsk".

Tragická událost na Letné
Tragická událost, která vzrušila celý Jičín se stala 7.9. u křižovatky na Letné, tam opilý polský voják Stefan Dorna bez varování napadl skupinu dvou děvčat a chlapců a postřelené i okradl, současně střílel i na občany, kteří jim přišli na pomoc a na projíždějící auta.

O život přišli Jaroslav Veselý a Zdeňka Klimešová, další lidé byli postřeleni, tento incident urychlil odchod polských vojsk z Jičína.  Dorna byl v Polsku odsouzen k trestu smrti, který byl změněn na trest doživotí a po 15 letech byl propuštěn.

Tento incident urychlil odsun polských jednotek, místo nich  "obsadili" Jičín sovětští vojáci. Velkou základnu měla sovětská vojska až do roku 1991 v jezuitské koleji, čímž přispěla k její devastaci.

(jv,foto:meujicin)

Více z regionu na Kralovehradeckenovinky.cz