Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Podvodníci žebrají a předstírají, že jsou hluchoněmí

Podvodníci žebrají a předstírají, že jsou hluchoněmí

Po několika měsících se do Hradce Králové opět vrátili žebrající cizinci!

Ilustrační foto
28. listopadu 2019 - 08:00

Předstírají zdravotní postižení a od kolemjdoucích, někdy i velmi nevybíravým způsobem, požadují finanční příspěvek. Jako obvykle si ke své „činnosti“ vybírají místa, kde se pohybuje větší množství lidí, parkoviště u obchodních center, pěší zóny či prostor před vlakovým nádražím.

Aby z důvěřivých občanů vylákali peníze, většinou mají nacvičený stejný nebo obdobný scénář. K lidem přistupují s deskami, ve kterých je jakýsi formulář s textem, informujícím o tom, že jsou hluchoněmí a vybírají peníze na činnost organizace. Lidé se mají podepsat, poskytnout o sobě nějakou informaci, např. PSČ a zapsat částku, kterou poskytují. To má budit dojem důvěryhodnosti. Podvodníci jsou díky tomu, bohužel, často i poměrně úspěšní.

Městská policie přijala za poslední měsíc téměř desítku oznámení na takto žebrající cizince. V okamžiku, kdy byla přivolána městská či státní policie, tito lidé zázračně, leč velmi vulgárně, promluvili. Na policisty nečekali, vzali nohy na ramena a rychle utíkali pryč. Téměř jistě to však zkusí na jiném místě znovu.


V případě, že je městská policie na místě zadrží, jsou přivoláni policisté, kteří prověří, zda se tito lidé nedopustili podvodného jednání i v jiném městě, a zda se již nejedná o podezření ze spáchání trestného činu, nebo je jejich jednání posouzeno jako přestupek, který by pak řešil správní orgán města.


Královéhradecká Městská policie varuje občany před podobnými podvodníky, kteří se snaží pod různými záminkami vylákat z lidí peníze. Obecně platí, že každá sbírka pořádaná na území města musí být schválena magistrátem a zároveň je o ní informována i městská policie. Všichni účastníci sbírek u sebe musí mít osobní jmenování s průkazem totožnosti, kopii o povolení sbírky, zapečetěnou kasičku, kartičku pořádající organizace a alespoň jeden z nich musí být plnoletý. 

Zároveň platí i nepsané pravidlo, že sbírky jsou uvedeny na webových stránkách jednotlivých pořadatelů. Pokud si občané nejsou jisti, zda je oslovil pracovník v rámci řádně schválené sbírky, či se jedná o podvodníka, měli by se obrátit na městskou polici. Ta je oprávněna, stejně jako Policie ČR, provést kontrolu „výběrčích“.

Neměli bychom dávat šanci podvodníkům, kteří se snaží pouze obohatit na dobré myšlence a sociálním cítění většiny lidí, navíc i kazí dobré jméno a snahu všech skutečných dobročinných akcí.

Augustiniánský klášter v Roudnici měl být jenom pro české kanovníky

Královéhradeckénovinky.cz informovala Eva Kněžourová,vedoucí oddělení prevence kriminality, tisková mluvčí Městské policie Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.mphradeckralove)