Svátek má: Vladislav

Domácí

Velikost textu:

V Jičíně se bude natáčet polský dokument o roce 1968

V Jičíně se bude natáčet polský dokument o roce 1968

Rada města podpořila natáčení polského dokumentárního filmu "The Change" v Jičíně. Natáčení bude probíhat 22. - 24. listopadu 2014. Film je nízkonákladový a podporuje ho Ústav pro studium totalitních režimů.

Jičín
18.listopad 2014 - 10:00

Město ubytuje zdarma filmaře na zámku a poskytne jim po dobu natáčení také tlumočnici. Film bude natáčen v pěti postkomunistických zemích a bude mapovat působení komunismu a různé pohledy na demokracii a změny v daných zemích po roku 1989.

Z Čech si filmaři vybrali právě Jičín, kde chtějí natáčet příběh z dob 68' a invaze vojsk Varšavské smlouvy a události, při kterých zemřeli rukou polských vojáků jičínští občané. Hlavní postavou filmu je pětadvacetiletý student, který se narodil již ve svobodné zemi a podobné události zná jen z vyprávění.

Jičín si připomíná tragické výročí srpnové okupace


Ve filmu ho budou konfrontovat s děním té doby, událostmi, příbuznými obětí atd. Filmaři by chtěli v Jičíně navštívit a natočit také zajímavá místa a dále Státní archiv, kde hrdinovi filmu ukážou fotografie a dokumenty z té doby. Kralovehradeckenovinky.cz informovala Ing. Magdaléna Doležalová za Městský úřad Jičín.

(jv,foto:arch)