Svátek má: Filip

Regiony

Velikost textu:

Oslavy 150.výročí bitvy u Hradce Králové 1866 budou veliké

Oslavy 150.výročí bitvy u Hradce Králové 1866 budou veliké

V příštím roce to bude 150 let od památné bitvy u Hradce Králové a Garda města Hradce Králové chystá v souvislosti s tímto významným výročím spoustu doprovodných akcí.

Z minulých ročníků
6.duben 2015 - 10:00

Kraj přispěje už s předstihem na všechny aktivity s tím spojené 700 tisíc korun. Zástupci Gardy poodhalili také jeden ze svých velkých plánů, který by chtěli příští rok uskutečnit. Chystají zcela novou část bitevních ukázek. Kralovehradeckenovinky.cz informoval o přípravách Bc. Martin Holek, z odboru kanceláře hejtmana.

„Mohu prozradit, že bychom chtěli připravit připomínku druhé největší jezdecké srážky 19. století, která se odehrála u Střezetic a byla zároveň poslední svého druhu v dějinách evropského vojenství. Tehdy se krvavých bojů účastnilo téměř deset tisíc jezdců znesvářených stran. Naši rekonstrukci by provedla asi stovka jezdců, což by v rámci vojensko-historických ukázek v Česku bylo zřejmě největší shromáždění vojáků na koních. To vše u příležitosti odhalení nového památníku u Střezetic. Zatím jsme ve fázi domlouvání,“ uvedl Radek Balcárek z Gardy města Hradce Králové.

Kromě tradičních bitevních ukázek na Chlumu a okolí se bude konat řada mezinárodních konferencí, koncertů, výstav, projekcí a kulturní program v centru města Hradce Králové. Organizátoři rovněž chystají publikace, propagační materiály nebo upomínkové předměty. Své vlastní prezentační materiály připravuje také Královéhradecký kraj a město Hradec Králové, které by mělo tomuto výročí tentokrát tematicky věnovat svůj městský ples.

„Historie prusko-rakouské války je s naším regionem neodmyslitelně spjata a má i nadnárodní přesah. Každý rok si ji připomínáme a na slavnosti s ukázkami bitev chodí tisíce diváků. O to víc kulaté výročí v příštím roce láká, čekáme skutečně enormní zájem návštěvníků z Česka i zahraničí, chceme totiž akci dát evropský rozměr. Oslavy mají být opravdu velkolepé, proto dává Královéhradecký kraj jen na přípravné práce v letošním roce 700 tisíc korun,“ dodal náměstek hejtmana a radní pro oblast dotací Otakar Ruml.

Turistický vláček letos posílí cesty do městských lesů


Výročí by mělo být dosavadním vyvrcholením projektu vzpomínkových akcí Königgrätz 1866, pořádaných Gardou už od roku 1992. Připomeňme si, že šlo o největší a nejkrvavější bitvu v historii na území Čech a Moravy a zároveň poslední velkou jezdeckou bitvu v evropských dějinách.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.)