Svátek má: Ctirad

Regiony

Velikost textu:

Starosty zaujala iniciativa pracovní skupiny „Voda pro Podorlicko"

Starosty zaujala iniciativa pracovní skupiny „Voda pro Podorlicko"

S pracovní skupinou „Voda pro Podorlicko“ má zájem spolupracovat dalších 10 starostů.

Stavba potrubí
9. června 2020 - 08:00

Starosty měst a obcí z regionu Podorlicka velmi zaujala iniciativa pracovní skupiny „Voda pro Podorlicko".

„Ozvalo se mi dalších deset starostů s tím, že mají zájem spolupracovat s pracovní skupinou a podílet se na projektu proti suchu v Podorlickém kraji. To považuji za obrovský zájem. O dění skupiny se zajímá také ministr zemědělství Miroslav Toman,“ říká iniciátor pracovní skupiny Drahoslav Chudoba.

Se skupinou by chtěli spolupracovat nově například starostové Opočna, Lukavice, Borohrádku či Proruby. „Velmi mě potěšila zpráva, že se někdo začne opravdu zabývat problémem, který nás trápí. Všechny iniciativy, které v minulosti proběhly, byly bohužel neúčinné. Proto vítám vznik této pracovní skupiny a doufám, že vytvoří projekt, který pomůže také nám, malým obcím. Do budoucna se tak společně dopracujeme k vodě, která nám tu chybí,“ vysvětluje Karel Malátek, starosta obce Proruby na Rychnovsku, která čítá pouze několik desítek obyvatel.

Pracovní skupina měla doposud 20 členů, nyní se rozroste o dalších 10 starostů. Kromě starostů obcí ve skupině působí také hydrogeolog Svatopluk Šeda, šéf výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti v Opočně Jiří Novák, ředitel Správy lesů šlechtického rodu Colloredo-Mansfeldů v Opočně Ladislav Šimerda a dále několik místních zemědělců a lesníků.

Cílem pracovní skupiny je zajištění dostatku pitné i užitkové vody pro celou oblast podorlického regionu. „Chceme připojit region na páteřní Východočeskou vodárenskou soustavu a konkrétními kroky zadržet vodu v krajině. Postupnými kroky pracovní skupina docílí toho, abychom Rychnovsko a celé Podorlicko zásobili vodou,“ uvádí Drahoslav Chudoba.

„To, že je voda důležitou základní surovinou, bez které by nebylo života na Zemi, ví lidstvo již dávno. Bohužel poslední dobou vlivem klimatických změn, ale i činností člověka se stává tato surovina stále vzácnější. Podle odborných odhadů vzroste její spotřeba v příštích 20 letech o 40 procent. Podle studie Organizace spojených národů budou do roku 2025 dvě třetiny lidstva pod hranicí dostatku vody nebo budou dokonce trpět jejím nedostatkem. A proto věřím, že vznikající pracovní skupina „Voda pro Poorlicko“ má jasný cíl a smysl...  Zajištění dostatku pitné i užitkové vody pro celou naši oblast podorlického regionu. Jedná se tak zcela jistě o dlouhodobý projekt, který naši společnost připravuje na horší časy, pamatuje na naše potomky a je hoden podpory,“ doplňuje svůj záměr připojení se k pracovní skupině starosta města Borohrádek Martin Moravec.


Pracovní skupina „Voda pro Podorlicko se plánuje do konce června sejít v plném obsazení a určit přesný harmonogram úkolů a prací. Konkrétní podklady budou dále předány Královéhradeckému kraji, Ministerstvu zemědělství či Ministerstvu životního prostředí.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Drahoslav Chudoba, koordinátor pracovní skupiny Voda pro Podorlicko.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:d.chudoba,vodapropodorlicko)