Svátek má: Ferdinand

Regiony

Velikost textu:

Nový podvodnický trik: Předložte nám Vaše SIPO!

Nový podvodnický trik: Předložte nám Vaše SIPO!

„Předložte nám Vaše SIPO“, taková slova stále častěji slyší obyvatelé Hradce Králové od neznámé dvojice či trojice lidí, která zvoní na zvonky u jejich domů či bytů a požaduje předložení inkasní platby SIPO.

Ilustrační foto
13. srpna 2018 - 08:00

Operační důstojník městské policie přijal za poslední týdny řadu stížností, ve kterých hradečtí občané oznamovali, že byli obtěžováni lidmi, kteří po nich chtěli poslední vyúčtování SIPO. Někteří uváděli, že poté, co je požádali o předložení průkazu, začali být tito lidé hrubí, průkaz odmítli předložit a dokonce vyhrožovali i odpojením elektřiny. Ve chvíli, kdy byla na místo přivolána městská policie, kvapem opustili dům.

Tato oznámení jsou však s velkou pravděpodobností pouze malé procento domácností, které byly navštíveny, a o kterých se městská policie dozvěděla.

Stále větší počet našich obyvatel již na jejich nekalé praktiky nenaletí a okamžitě informují městskou policii. Díky tomu mohou strážníci tyto „obchodníky“ ihned řešit. Jejich jednání, které je v rozporu s nařízením města, předává městská policie k řešení správnímu orgánu města. Ten jim může za tento přestupek uložit pokutu až do výše  několika set tisíc korun.  

Dle vyjádření České pošty se tyto praktiky objevily v měsíci květnu i v Ústeckém kraji.  Česká pošta upozorňuje klienty, že své pracovníky do domácnosti neposílá a tuto službu neposkytuje. Po zhodnocení celé situace zvažuje další postup, včetně právních kroků.

Dispečink hradeckých strážníků má nové moderní zázemí

Městská policie doporučuje:
  • pokud jste doma sami, dveře neotvírejte, komunikujte přes zavřené dveře a použijte kukátko
  • myslete na své bezpečí, a v případě, že máte podezření, že osoba není tím, za koho se vydává, nebojte se přivolat městskou policii, strážníci na místě prověří, zda dotyčný není podvodník
  • pokud osoba tvrdí, že je z Vaší energetické společnosti, doporučujeme si ověřit u svého dodavatele, že se opravdu jedná o jejich pracovníka
  • pokud máte zájem novou smlouvu podepsat, nepodepisujte ji okamžitě, ale dejte si čas na rozmyšlenou – nejdříve si smlouvu řádně pročtěte, konzultujte s rodinnými příslušníky nebo kamarády, případně navštivte kamennou pobočku

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Eva Kněžourová, tisková mluvčí Městské policie Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:mp)