Svátek má: Kristián

Regiony

Velikost textu:

Tkáňová ústředna Fakultní nemocnice získala klimatizaci

Tkáňová ústředna Fakultní nemocnice získala klimatizaci

Tkáňová ústředna Fakultní nemocnice Hradec Králové může od konce července používat novou klimatizaci pro prostory kryokonzervační části, kde se zpracovávají tkáně a buňky.

FN Hradec Králové - Z tkáňové ústředny
7. srpna 2019 - 08:00

Chlazení napojené na stávající vzduchotechniku stálo zhruba milion korun, v další etapě by měla být klimatizací vybavena i laboratoř buněčné terapie.


„V letních měsících běžně teplota v takzvaných aseptických prostorách, kde zpracováváme tkáně a buňky, stoupala výrazně přes 30 stupňů Celsia, což představovalo značnou fyzickou zátěž pro pracovníky, kteří navíc musí v těchto místnostech pracovat i několik hodin v antiemisních oblecích. Po pořízení klimatizace je možné držet teplotu v těchto prostorách v rozpětí 20 až 24 stupňů,“ uvedl vedoucí Tkáňové ústředny RNDr. Lubomír Štěrba.Královéhradecké tkáňové zařízení vzniklo v roce 1952 jako první zařízení tohoto druhu v České republice a v současné době je nejstarším na světě. Tkáňová ústředna FN HK, která prošla velkou rekonstrukcí a rozšířením v létech 2000 až 2002, se specializuje na odběr, zpracování, vyšetřování, skladování a distribuci buněk a tkání lidského původu k použití při klinických transplantacích. Její součástí je kromě tkáňové banky také laboratoř buněčné terapie, orgánová banka a mléčná banka.

Královéhradeckénovinky.cz informoval Bc. Jakub Sochor z Fakultní nemocnice Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:fnhk)