Svátek má: Filip

Regiony

Velikost textu:

Cizinci z východu pracovali pod falešnou identitou

Cizinci z východu pracovali pod falešnou identitou

Policisté Odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje ve středu v rámci kontrolní akce odhalili další osobu z východu, která na území České republiky žila a pracovala s kompletně padělanými doklady.

Padělané doklady,
8.srpen 2014 - 08:08
Osmadvacetiletý muž ukrajinské státní příslušnosti přicestoval do České republiky v roce 2007 s platným cestovním dokladem a pracovním vízem na jeden rok. Po dalším ročním prodloužení již ale nesehnal ubytování a vízum mu tedy nebylo prodlouženo. Od té doby zde pobýval nelegálně.

Ačkoliv byl v roce 2009 na tři roky z území České republiky vyhoštěn, nevycestoval a dále zde pracoval jako dělník v různých firmách. Z obavy, aby se nedostal do ještě větších problémů, si zjistil, kde a za kolik se dají pořídit padělané doklady některého ze států Evropské unie. Za 1 500 € mu známý přivezl z dosud nezjištěného místa kompletně padělaný občanský a řidičský průkaz státního příslušníka Rumunska. Na základě těchto padělaných dokladů si ve zdravotní pojišťovně nechal vystavit i zdravotní kartu, aby měl, podle svých slov, všechny doklady potřebné k práci v pořádku.  

To se mu líbilo natolik, že oba doklady nechal udělat i pro svoji přítelkyni. Tentokrát se rozhodl pro občanský a řidičský průkaz Bulharska.

Policisté muže zadrželi a obvinili ho z trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny, za který mu v případě odsouzení hrozí až tří leté vězení. V současné době je v policejní cele, kde bude čekat na soud.

V krátkém časovém období se jedná o již druhý případ na východě Čech zadrženého cizince podezřelého z padělání a pozměnění veřejné listiny.

Druhý případ z konce července je totiž tomu prvnímu velmi podobný. Dvaapadesátiletého muže s falešnou identitou, rovněž z Ukrajiny, zadrželi cizinečtí policisté v Královéhradecké nemocnici, kam byl převezen se zdravotními problémy.  Personálu nemocnice se nezdál ročník uvedený na kartě pojištěnce a zdravotní sestra si tedy vyžádala jeho občanský průkaz. Přiznal se, že kartu pojištěnce našel na stavbě, ale tvrdil, že je Slovák a občanský průkaz má pravý. Přivolaní policisté však ve velmi krátké době zjistili, že se i v tomto případě jedná o kompletní padělek. Cizinec jim pak předložil ještě cestovní doklad, který sice byl pravý, ale s vyměněnou fotografií hospitalizovaného cizince. Tento zřejmě odcizený nebo nalezený cestovní pas posloužil k výrobě nového padělaného občanského i řidičského průkazu. V tomto případě za vyhotovení padělků zaplatil cizinec, podle svých slov, 25 tisíc Kč. Ve zkráceném trestním řízení byl tento muž již odsouzen k trestu vyhoštění na dobu 5 let.

V obou případech se cizinci snažili o legalizaci svého pobytu na území České republiky a možnost snadnějšího přístupu k práci díky dokladům států Evropské unie.

Královehradečtí policisté s celníky se zaměřili na cizince

Od začátku tohoto roku policisté Královéhradecké cizinecké policie odhalili 29 kusů padělaných dokladů, a to nejenom v rámci kontrolních akcí Policie ČR, ale i předkládaných na různých úřadech a orgánech státní správy. Kralovehradeckenovinky.cz informovala mjr. Mgr. Ivana Ježková, tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje

(jv,foto:arch)