Svátek má: Matěj

Regiony

Velikost textu:

Jičín si připomněl smutné 50.výročí srpnové invaze

Jičín si připomněl smutné 50.výročí srpnové invaze

21.srpna v 10 hodin se u památníku v ulici Maršála Koněva uskutečnil pietní akt za oběti vpádu vojsk Varšavské smlouvy. K tragické události, kdy polský voják Stefan Dorna zastřelil dva neozbrojené obyvatele Jičína, se stala dne 7. září 1968.

Pietní akt
22. srpna 2018 - 08:00

Skupina studentů tehdy šla ulicí, narazila však na pětici opilých vojáků Polské lidové armády. Jeden z nich, Stefan Dorna, začal nečekaně střílet po vlastních vojácích. Ti se rozprchli do kasáren pro pomoc, ale útočník mezitím vypálil dávku po studentech. Nejvážnější zranění způsobil Jaroslavu Veselému, kterého za protestů ostatních studentů, z nichž někteří byli zranění, zastřelil. Z blízkého domu vyběhli dva lidé na pomoc. Útočník vypálil dávku i na ně a způsobil tím smrtelné zranění Zdence Klimešové. Než jeho řádění ukončil polský důstojník, Stefan Dorna v jičínských ulicích zabil dva občany, zranil několik dalších a vypálil celkem 74 nábojů.

Jičín si (ne)přátelský vpád vojsk Varšavské smlouvy připomněl u památníčku nedaleko křižovatky na Letné. Pietního aktu se zúčastnili i dva rodinní příslušníci Zdenky Klimešové a Jaroslava Veselého, dvou obyvatellů Jičína, které v opilosti zastřelil Stefan Dorna, příslušník Polské lidové armády. K památníčku také dorazili dva zástupci polského velvyslanectví, kteří jménem Polska vyjádřili omluvu za hrůzný čin.

Starosta JUDr. Jan Malý shrnul historii událostí ze srpna 1968 a poklonil se zastřeleným Jičínským. "Chci nyní vyjádřit všem pozůstalým po obětech vpádu Varšavských vojsk upřímnou soustrast, obzvláště zde přítomným pozůstalým po Jaroslavu Veselém a Zdeňce Klimešové," uvedl.

Běžci navštíví Valdštejnovo náměstí, přidat se může každý

Místostarosta Mgr. Petr Hamáček uvedl, že si váží postoje Polska, které se za tragédii v Jičíně stydí a vzpomíná na ni i při výuce na školách. Letos na jaře Jičín navštívili studenti z varšavského lycea, kteří ve městě strávili několik dní a z vlastní iniciativy se zajímali o události v srpnu 1968. "Jsem rád, že nezapomínáme. Ani zapomínat nesmíme," uvedl.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí MÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto.mú)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
42%
Ne
transparent.gif transparent.gif
30%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
28%