Svátek má: Kristián

Regiony

Velikost textu:

Nejen k procházkám bude sloužit nová Alej Na průhoně

Nejen k procházkám bude sloužit nová Alej Na průhoně

Jasany, lípy, slivoně a třešně zasadili místní obyvatelé podél cesty mezi Bakovem a Řešetovou Lhotou v obci Studnice. Obci na výsadbu přispěla Nadace ČEZ prostřednictvím grantového řízení Stromy částkou 43 100 korun.

Alej Na průhoně
15. listopadu 2020 - 08:00

Listopad je ideální na výsadbu nových stromů, i když počasí bylo pošmourné a sluníčko se ani neukázalo. Ve Studnici , malebné obci nedaleko České Skalice a kouzelného Babiččina údolí známého z knih Boženy Němcové se sešla parta nadšenců. Počet sázejících byl kvůli pandemii velmi omezen, ale i tak se podařilo zasadit jasany, lípy, slivoně, třešně, hlohy a lísky. Pestré stromořadí tak bude sloužit nejen svým stínem, ale lákat bude i možností ochutnat sladké plody.

Polní cesta spojuje části obce Bakov a Řešetova Lhota. Nejen místním  cesta slouží k procházkám i k cestě na autobus. Alej začala vznikat už letos v červnu, kdy zde školáci z 5. ročníku ZŠ Studnice vysadili 10 hruškojeřábů jako památku na zakončení školní docházky.

„Za pomoc a podporu Nadace ČEZ jsme velmi rádi. Právě v této neklidné době je prima dělat něco radostného a užitečného, čímž výsadba nové aleje určitě je. S výběrem dřevin nám pomáhá odborná firma, která bude o alej i pečovat,“ říká starostka obce Mgr. Kristýna Kubínová.


Česká města a obce s podporou Nadace ČEZ obnovují či nově vysazují stromořadí od roku 2011. „Sázení stromů považuji za skvělou věc a zároveň to vidím jako odkaz další generacím. Hlásí se k ní stále více obcí napříč Českou republikou. Uvědomují si, že stromy jsou důležitým prvkem okolní krajiny. Nejčastější volbou jsou pak stromy ovocné. Zájem lidí zapojit se do obecně prospěšných aktivit spojených s kultivací krajiny, kde žijeme, mě upřímně těší“ doplnila Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Mgr. Šárka Lapáčková Beránková, regionální manažer komunikace a mluvčí Sk. ČEZ Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:čez)