Svátek má: Tomáš

Regiony

Velikost textu:

Stovky podnikatelů dostanou od města několikatisícové příspěvky

Stovky podnikatelů dostanou od města několikatisícové příspěvky

Hradečtí podnikatelé se již podruhé dočkají přímé finanční pomoci od města. Na radnici dorazilo celkem 360 žádostí, z nichž 346 se radní rozhodli vyhovět.

Hradec Králové
18. února 2021 - 08:00

Mezi podnikatele se tak rozdělí téměř 3,5 milionu korun. Dalších 480 tisíc korun by mohlo být rozděleno mezi hoteliéry, jejich příspěvky ale bude ještě na svém pondělním zasedání projednávat zastupitelstvo. Finanční prostředky, které mají hradeckým podnikatelům pomoci s dopady spojenými s vládními nařízeními a koronavirem, chce město začít vyplácet v březnu.

Tato přímá finanční pomoc z města je určena podnikatelům na území Hradce Králové. „Maximální částka, o kterou mohli živnostníci žádat, byla 10 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že jsme finanční prostředky nakonec navýšili o půl milionu korun, můžeme nyní vyplatit maximální částku téměř všem žadatelům. Kromě tohoto kroku mohou podnikatelé ocenit také rychlost administrování Od zahájení přijímání žádostí neuběhnou ani dva měsíce a podpora již bude na cestě k firmám,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. Vyplácení by mělo být zahájeno už v březnu.

V rámci balíčku Antivirus II byla pomoc pro podnikatele rozšířena ještě na poskytovatele ubytovacích služeb. Maximálně mohli zažádat o 30 tisíc korun. „S ohledem na to, že dorazilo pouze 13 žádostí a žádná z nich nemusela být vyloučena, jsme se rozhodli podmínky upravit a poskytnout hotelům ještě více finančních prostředků,“ říká náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky Monika Štayrová.

Výše příspěvku by tedy nově mohla být dle doporučení komise určena podle počtu lůžek v hotelech – do 29 lůžek by měl hotel získat příspěvek 30 tisíc, od 30 do 49 lůžek 40 tisíc a od 50 lůžek by měl příspěvek být ve výši 50 tisíc korun. Tento návrh změny původního parametru programu již projednala rada města, v pondělí se jím budou zabývat také hradečtí zastupitelé.

Město už podruhé finančně podpoří hradecké podnikatele

V prvním kole přímé finanční pomoci hradeckým podnikatelům v rámci balíčku Antivirus I  konaném na jaře loňského roku pomohlo město zhruba čtyřem stovkám živnostníků. Někteří z nich projevili zájem i v druhém kole. Do výzvy se ale hlásili také nové podnikatelské subjekty. Ve druhém kole dorazilo 360 žádostí, z nichž 14 bylo vyřazeno, jelikož nesplňovaly předem stanovené podmínky. V nejčastějších případech se jednalo o tu, kdy právnická osoba měla ve městě pouze provozovnu, ale sídlo bylo někde jinde.

„V součtu s jarní vlnou město takto rozdalo prostřednictvím přímé finanční pomoci více než 11 milionů korun,“ doplňuje Štayrová.

Královéhradeckénovinky.cz informovala Bc. Kateřina Šmídová, tisková mluvčí, Magistrát města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.mmhk)