Svátek má: Otýlie

Regiony

Velikost textu:

Pacientům Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice pomáhá Olaf

Pacientům Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice pomáhá Olaf

Pacientům Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové přináší radost canisterapeutický pes Olaf.

Olaf
1. října 2020 - 08:00

Pacienty dvou oddělení Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové od června každý pracovní den přichází potěšit dvouletý flat coated retrívr Olaf, který prošel speciálním výcvikem neziskové organizace Helppes. Nemocnice plánuje, že Olaf by mohl v doprovodu své canisterapeutky navštěvovat také další kliniky nemocnice.

„Jsme velmi rádi, že se zavedení canisterapie ve FN HK podařilo. Zvažujeme, na kterých další místech by mohl Olaf udělat pacientům radost, zatím to vypadá na dětskou a gerontometabolickou kliniku,“ uvedl ředitel FN HK prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., dr. h. c.

V tuto chvíli Olaf dochází za doprovodu canisterapeutky Bc. Jany Štěpánkové DiS. pravidelně na dvě oddělení psychiatrické kliniky, na třetí dochází jednou týdně. Mnozí pacienti se na jeho příchod těší, psa oslovují, objímají či hladí. Olaf se u některých z nich svalí na zem a nechá se drbat. „Je to vždycky příjemné setkání a na Olafa se těšíme,“ pochvalovala si jedna z pacientek kliniky.

Majitelem Olafa se stala Fakultní nemocnice Hradec Králové, na starosti ho má canisterapeutka Jana Štěpánková. „Je to sluníčko, hned jsme si padli do oka. Já jsem vždycky chtěla mít psa, ale chtěla jsem, aby mohl být se mnou v práci a pomáhal lidem. No a s Olafem se mě to všechno splnilo. Co mám informace, jsme jedinou nemocnicí, která canisterapeutického psa přímo vlastní,“ řekla Štěpánková, kterou Olaf doprovází také na muzikoterapii pro pacienty psychiatrie.Canisterapie je metodou, při které speciálně vycvičený a vedený pes pozitivně psychosociálně či fyziorehabilitačně působí na potřebné osoby. Kontakt se psem představuje například rozptýlení pro lidi trpící psychickými problémy. Nemocnice psa získala od organizace Helppes zdarma díky darům z projektu Zaměstnanecké sbírky Škoda Auto a projektu Darujme.cz. Helppes – Centrum výcviku psů pro postižené, o.p.s. pomáhá prostřednictvím speciálně vycvičených psů osobám s nejrůznějšími druhy handicapů na jejich cestě k integraci, soběstačnosti a samostatnosti.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Bc. Jakub Sochor, mluvčí  Fakultní nemocnice Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:fnhk)