Svátek má: Dominik

Byznys

Velikost textu:

Akciové trhy reagují poklesem na výsledek jednání Trump-Kim Čong-un

Akciové trhy reagují poklesem na výsledek jednání Trump-Kim Čong-un

Akciové trhy v Asii končí seanci v červeném. Pozornost se upírala na summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una, od kterého se očekávalo společné prohlášení, ale nakonec bylo jednání náhle ukončeno.

Donald Trump informuje o summitu
28. února 2019 - 09:50

To si trhy vysvětlily negativně a akcie tak reagují poklesem. Nejvíce klesaly jihokorejské akcie, když index Kosdaq přišel o 2,8 %. Ztráty přes jedno procento počítají i v Indonésii, ostatní burzy spadly o méně jak jedno procento. Komentuje pro Prvnizpravy.cz Miroslav Frayer, analytik Komerční banky.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový index S&P 500 včera nedoznal výraznějších změn, když oproti úterní seanci klesl jen o pět setin procenta. Na jedné straně se dařilo energetickým, finančním a průmyslovým titulům, které přidaly 0,4 %, na straně druhé největším propadlíkem byly farmaceutické společnosti, které přišly o půl procenta. Z pohybů jednotlivých odvětví je tak patrné, že včerejší obchodování bylo relativně klidné.Erste Group

Detaily výsledků hospodaření za Q4 18 korespondují s předběžnými údaji zveřejněnými na konci ledna. Čistý zisk za celý loňský rok dosáhl 1,8 mld. EUR a dividenda byla navrhnuta ve výši 1,4 EUR na akcii. Ve čtvrtém kvartálu rostla čistá úroková marže na 2,33 % oproti 2,27 % ve Q3 18, poměr nesplácených úvěrů k celkovému portfoliu dále klesnul na 3,2 % oproti 3,5 % v předchozím kvartále a úroveň jádrového kapitálu CET 1 dosáhla 13,5 % vs. 12,4 %.

Důležitější je tak výhled na letošní rok, ve kterém management očekává ROTE v minimální úrovni 11 %, růst úvěrů zhruba mezi 4 až 6 % a náklady na riziko v rozmezí 10 až 20 bb. Očekávání Société Générale jsou optimističtější, když pro letošní rok odhaduje ROTE na úrovni 12,5 %. Čistý úrokový výnos by měl růst, stejně tak management očekává mírný nárůst u výnosů z poplatků a provizí. Chystaná bankovní daň v Rumunsku bude mít dle managementu bezesporu negativní dopad do výsledků hospodaření, nicméně ho nelze v současné době kvantifikovat.

Akcie Erste Group reagovaly na výsledky hospodáření a návrh dividendy již na konci ledna. Z tohoto důvodu výraznější reakci nečekáme, navíc zveřejněný výhled banky je spíše konzervativnější i vzhledem k politické situaci.

O2 Czech Republic

Regulace mobilních operátorů zesiluje. Vláda se chystá regulovat velkoobchodní ceny a podpořit tak podnikatelské aktivity virtuálních operátorů, od čehož si stát slibuje i pozitivní dopad na ceny koncovým zákazníkům. Do Bruselu tak míří materiál, podle kterého v tuzemsku nefunguje konkurence mobilních operátorů. Kromě toho vláda včera schválila návrh zákona o elektronických komunikacích, který má zpřístupnit cesty k rychlejší a snazší změně operátora a vytvořit tak i podmínky pro vstup nového hráče.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
87.2
ČEZ
446.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
507.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
515
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
684
PHILIP MORRIS ČR A
13300
O2 C.R.
214
UNIPETROL
382.5
VIG
500