Svátek má: Vratislav

Byznys

Velikost textu:

Akciové trhy reagují poklesem na výsledek jednání Trump-Kim Čong-un

Akciové trhy reagují poklesem na výsledek jednání Trump-Kim Čong-un

Akciové trhy v Asii končí seanci v červeném. Pozornost se upírala na summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una, od kterého se očekávalo společné prohlášení, ale nakonec bylo jednání náhle ukončeno.

Donald Trump informuje o summitu
28. února 2019 - 09:50

To si trhy vysvětlily negativně a akcie tak reagují poklesem. Nejvíce klesaly jihokorejské akcie, když index Kosdaq přišel o 2,8 %. Ztráty přes jedno procento počítají i v Indonésii, ostatní burzy spadly o méně jak jedno procento. Komentuje pro Prvnizpravy.cz Miroslav Frayer, analytik Komerční banky.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový index S&P 500 včera nedoznal výraznějších změn, když oproti úterní seanci klesl jen o pět setin procenta. Na jedné straně se dařilo energetickým, finančním a průmyslovým titulům, které přidaly 0,4 %, na straně druhé největším propadlíkem byly farmaceutické společnosti, které přišly o půl procenta. Z pohybů jednotlivých odvětví je tak patrné, že včerejší obchodování bylo relativně klidné.Erste Group

Detaily výsledků hospodaření za Q4 18 korespondují s předběžnými údaji zveřejněnými na konci ledna. Čistý zisk za celý loňský rok dosáhl 1,8 mld. EUR a dividenda byla navrhnuta ve výši 1,4 EUR na akcii. Ve čtvrtém kvartálu rostla čistá úroková marže na 2,33 % oproti 2,27 % ve Q3 18, poměr nesplácených úvěrů k celkovému portfoliu dále klesnul na 3,2 % oproti 3,5 % v předchozím kvartále a úroveň jádrového kapitálu CET 1 dosáhla 13,5 % vs. 12,4 %.

Důležitější je tak výhled na letošní rok, ve kterém management očekává ROTE v minimální úrovni 11 %, růst úvěrů zhruba mezi 4 až 6 % a náklady na riziko v rozmezí 10 až 20 bb. Očekávání Société Générale jsou optimističtější, když pro letošní rok odhaduje ROTE na úrovni 12,5 %. Čistý úrokový výnos by měl růst, stejně tak management očekává mírný nárůst u výnosů z poplatků a provizí. Chystaná bankovní daň v Rumunsku bude mít dle managementu bezesporu negativní dopad do výsledků hospodaření, nicméně ho nelze v současné době kvantifikovat.

Akcie Erste Group reagovaly na výsledky hospodáření a návrh dividendy již na konci ledna. Z tohoto důvodu výraznější reakci nečekáme, navíc zveřejněný výhled banky je spíše konzervativnější i vzhledem k politické situaci.

O2 Czech Republic

Regulace mobilních operátorů zesiluje. Vláda se chystá regulovat velkoobchodní ceny a podpořit tak podnikatelské aktivity virtuálních operátorů, od čehož si stát slibuje i pozitivní dopad na ceny koncovým zákazníkům. Do Bruselu tak míří materiál, podle kterého v tuzemsku nefunguje konkurence mobilních operátorů. Kromě toho vláda včera schválila návrh zákona o elektronických komunikacích, který má zpřístupnit cesty k rychlejší a snazší změně operátora a vytvořit tak i podmínky pro vstup nového hráče.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.6
ČEZ
503.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
829
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
799.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
702
PHILIP MORRIS ČR
14520
O2 C.R.
234
UNIPETROL
382.5
VIG
637.5