Svátek má: Karolína

Byznys

Velikost textu:

Americká centrální banka přehodnotí svá očekávání ohledně sazeb

Americká centrální banka přehodnotí svá očekávání ohledně sazeb

Ani v tomto týdnu se pravděpodobně nevyhneme hlasování o brexitu. Na stole bude znovu dohoda, kterou vyjednala premiérka Mayová s předsedou Evropské komise Junckerem.

Ilustrační foto
18. března 2019 - 09:45

Tentokrát má ale skutečně šanci projít. Nejzajímavější událostí týdne se stane zasedání americké centrální banky. Více bychom se měli dozvědět zejména o bilanci Fedu. V Evropě budeme kromě procesu brexitu sledovat stabilizaci předstihových indikátorů, sdělil Viktor Zeisel, analytik Komerční banky..

PMI ukáží, že to nejhorší má Evropa za sebou

Sazby by na nadcházejícím zasedání Fedu tento týden měly zůstat beze změny. Medián výhledů jednotlivých členů FOMC by se měl posunout dolů a indikovat už jen jedno zvýšení sazeb v letošním roce. My se domníváme, že nakonec k žádném pohybu sazeb letos již nedojde. Zajímavá bude diskuze o pokračování normalizace bilanční sumy Fedu. Vpředhledící indikátory z eurozóny a Německa by měly ukázat, že to nejhorší už má evropská ekonomika za sebou. Nicméně PMI i tak dosáhnou výsledku pod svým dlouhodobým průměrem. Brexit bude tento týden téma nejenom ve Velké Británii, ale jednat o prodloužení se bude i v EU. EU nemá problém odsunout datum odchodu Spojeného království, bude však vyžadovat jasný plán.

Tuzemská inflace hodně napoví o březnovém zvýšení sazeb

Středoevropský kalendář pro tento týden opanují data z Polska. Z domova budou zajímavé dnešní průmyslové ceny, které v lednu překvapily velmi silným růstem. I za únor by měly statistici potvrdit, že inflační tlaky v ekonomice přetrvávají. Polská ekonomika i nadále velmi silně roste, což potvrdí data z průmyslu. I přes velmi utažený trh práce se daří zvyšovat zaměstnanost. Mzdy rotou velmi slušným tempem, ale stále se nepropisují do silnější inflace.

Zaostřeno na dnešek

Prázdný ekonomický kalendář dnes zastíní diskuze o brexitu

Dnešek nenabízí žádná podstatná data z hlavních ekonomik. My budeme i tento týden sledovat, jak se vyvíjí postoje jednotlivých aktérů stran brexitu. Premiérka Mayová bude hledat podporu pro svou dohodu a zvyšuje se pravděpodobnost, že tentokrát ji najde. Někteří poslanci, kteří by chtěli tvrdší brexit by se mohli zaleknout toho, že celý proces bude výrazně zbrzděn či dokonce zastaven, a tak raději zvednou ruku pro z jejich pohledu nedokonalou dohodu premiérky Mayové, která představuje alespoň nějaký brexit.

Ani páteční data z trhu práce nestačila na čtvrteční ECB

Zatímco inflace v eurozóně nepřekvapila a v souladu s předběžným odhadem zaznamenala mírné zrychlení, údaje z americké ekonomiky přinesly smíšený obrázek. Nejednoznačná byla čísla o důvěře. Zatímco ta ve zpracovatelském průmyslu kolem New Yorku zklamala svým poklesem, spotřebitelé jsou čím dál tím víc optimističtí. Ani reálná ekonomika nepřinesla jasný obrázek, zatímco únorová dynamika v průmyslu zklamala, počet volných pracovních míst roste.

Dolar si z toho nakonec vzal spíše to špatné a mírně oslabil na hodnoty okolo 1,134 USD/EUR.

Ceny v průmyslu by měly pokračovat směrem nahoru

České průmyslové ceny by po svém lednovém skoku i v únoru měly vykázat růst. Projevit by se měl zejména nárůst cen ropy, která od začátku roku do konce února na světových trzích zdražila přibližně o 23 %. V rámci spotřebitelského koše jsme zaznamenali i nárůst cen zemního plynu, který dost možná zdražil i pro podniky. Nahoru by měly jít i ceny v ostatních primárních okruzích. Zajímat nás budou zejména ceny v zemědělství, které se posléze promítají do cen potravin.

Domácí průmysl zklamal, korunu ale nechal klidnou

Česká průmyslová produkce za leden výrazně zklamala, když druhý měsíc v řadě zaznamenala pokles. Kotvou byl, podobně jako v prosinci, automobilový sektor. Navíc došlo poprvé od konce roku 2013 k meziročnímu poklesu zaměstnanosti v tomto sektoru.

Polské ceny sice meziměsíčně v únoru rostly o nečekané 0,4 %, nicméně meziroční inflace zrychlila pouze v souladu s tržním očekáváním. Je to dáno velkou revizí lednových čísel. Dnešní údaje nic nemění na tom, že od centrální banky očekáváme první zvýšení sazeb až v příštím roce.

Koruna na zveřejněná data v podstatě nereagovala. Její obchodování bylo v pátek uzamčeno v extrémně úzkém koridoru okolo 25,67 CZK/EUR. Velmi klidné obchodování zavládlo i na dalších středoevropských trzích. Polský zlotý týden uzavírá nepatrně slabší na 4,305 PLN/EUR, zatímco forint o něco posílil na 314,3 HUF/EUR.

Dnes ráno vyšel v Lidových novinách článek člena bankovní rady V. Bendy a jeho poradce (našeho bývalého kolegy) J. Matějů. Ti se v něm zaměřili na kurz koruny. Ten podle nich nemusí posilovat, jak předpokládá prognóza centrální banky. Bránit mu v tom může nahromaděná zahraniční pozice na koruně. V takovém případě by podle nich připadaly v úvahu v letošním roce až tři zvýšení sazeb. My souhlasíme s obavami ohledně koruny a předpokládáme pro letošek dvojí růst úroků ČNB, dodal Viktor Zeisel.

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
90.4
ČEZ
480
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
583.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
568
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
682
PHILIP MORRIS ČR A
13400
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
535