Svátek má: Norbert

Byznys

Velikost textu:

Americká centrální banka sníží úrokové sazby

Americká centrální banka sníží úrokové sazby

Americká centrální banka dnes poprvé za posledních deset let sníží úrokové sazby.

Ilustrační foto
31. července 2019 - 09:45

Fed pravděpodobně zopakuje, že i nadále hodlá monitorovat všechna rizika v domácí i světové ekonomice a nechá si tak otevřené dveře pro další snížení úrokových sazeb, uvedla Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Evropská ekonomika ve druhém čtvrtletí pravděpodobně mírně zvolnila. Čekáme růst HDP na úrovni 0,3 % q/q. Včera jsme vydali naše nové Ekonomické výhledy.

Růst HDP eurozóny mírně zvolní

Americká centrální banka dnes sníží úrokové sazby o 25 bb na 2,25 %. Data z reálné ekonomiky takovýto zásah nutně nevyžadují. Bude se tak jednat spíše o preventivní uvolnění měnové politiky, které má uchránit americkou ekonomiku před riziky vyplývajícími z obchodních válek či zpomalování globální poptávky. Další takovýto krok očekáváme v září letošního roku. Příští rok pak v souvislosti s nástupem recese očekáváme trojí snížení úrokových sazeb.

Dynamika HDP v eurozóně v Q219 zřejmě mírně zvolní z 0,4 % q/q zaznamenaných v Q1 na 0,3 % q/q. Strukturu růstu se sice dozvíme až 6. září, předpokládáme však, že hlavním motorem evropské ekonomiky byla spotřeba domácností. Pozitivně by měly přispět i investice, ač v menším rozsahu než tomu bylo v prvním kvartále. Čisté exporty budou růst naopak mírně brzdit.

Nabitý kalendář euro nerozpohyboval

Přestože byl kalendář včera nabitý od shora až dolů, společnou evropskou měnu to k výraznějším pohybům nerozhoupalo. Celý den se držela v úzkém pásmu 1,113–116 USD/EUR a na žádná ze zveřejněných dat výrazněji nereagovala. Za zmínku stojí americký jádrový deflátor osobní spotřeby, preferovaný inflační indikátor Fedu, který v červnu v meziměsíčním srovnání o dvě desetiny stoupl a z revidovaných 1,5 % y/y se posunul na 1,6 % y/y. Zůstává sice stále pod 2% inflačním cílem Fedu, směr je ale nahoru, a pokud by v něm pokračoval, očekávání ohledně snižování úrokových sazeb by zřejmě slábla. Pozitivně překvapila i spotřebitelská důvěra ve Spojených státech, která vyskočila na nejvyšší hodnotu v letošním roce. Spolu se solidním růstem osobních příjmů a výdajů tak naznačuje, že ekonomice by se v H219 mělo dařit.

Polská inflace se udrží nad inflačním cílem

V Polsku bude dnes zveřejněna červencová inflace. Ta se v meziročním srovnání udrží nad 2,5% inflačním cílem a to i přes svůj meziměsíční pokles. I tak ale polské úrokové sazby zůstanou v nadcházejících měsících nejspíš beze změny.

Prázdninová letargie pokračuje

Na regionálních trzích se toho včera mnoho zajímavého neudálo. K prázdninové náladě se přidal nedostatek zajímavých událostí i malá volatilita na kurzu eura vůči dolaru. Koruna se tak pohybovala v dvouhaléřovém pásmu 25,64-25,66 CZK/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem skončila beze změny. Mnoho toho nepředvedl ani polský zlotý, který o 0,1 % oslabil a posunul se na 4,294 PLN/EUR. Jedinou měnou v regionu, která z úterní seance dokázala něco vytěžit, byl maďarský forint. Ten si připsal 0,2 %, když posílil na 327,4 HUF/EUR.

Nejzajímavější událostí včerejšího dne tedy bylo to, že jsme vydali nové Ekonomické výhledy. V nich se můžete dočíst, že očekáváme, že ČNB kvůli nejistotám pozastaví zvyšování sazeb, trvale silnější koruny se jen tak nedočkáme a výnosová křivka zůstane plochá až do konce roku 2021, dodala Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto. arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
93.3
ČEZ
498.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
656.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
597
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
708
PHILIP MORRIS ČR A
13440
O2 C.R.
216.5
UNIPETROL
382.5
VIG
537.5