Svátek má: Magdaléna

Byznys

Velikost textu:

Americká inflace zrychlí, zůstane ale bezpečně pod dvěma procenty

Americká inflace zrychlí, zůstane ale bezpečně pod dvěma procenty

Dnešek bude ve znamení inflace. Finální údaje o cenovém růstu byly zveřejněny v Německu a budou zveřejněny ještě ve Francii a v Polsku, ale vzhledem k tomu, že se pravděpodobně pouze potvdí již dříve zveřejněné údaje, tržní reakce se nedá čekat.

Ilustrační foto
11. srpna 2017 - 09:45

Zajímavější budou čísla z USA. Tam je zpomalující inflace hlavním důvodem pro odkládání zvyšování sazeb centrální bankou, uvedl Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.

Červencová inflace ve Francii revizí neprojde

Statistici dnes potvrdili červencová inflační čísla z Německa a velmi pravděpodobně korekcí neprojdou ani údaje z Francie. Tato potvrzení nebude mít na finanční trhy žádný vliv. Čísly, která budou rozhodovat o dnešním osudu nejobchodovanějšího měnového páru, jsou americké spotřebitelské ceny. Trh očekává mírné zrychlení jejich meziměsíčního růstu a s ním zrychlení celkové inflace. Jádrová inflace by nicméně měla zůstat beze změny. Navíc obě čísla se i tak budou nacházet pod dvouprocentním cílem americké centrální banky. Měly by tak potvrdit náš výhled, že Fed s dalším zvyšováním sazeb počká až na prosinec. Euro si tedy pravděpodobně udrží své zisky ze včerejšího odpoledne.  

Americké PPI dolaru nepomohla

Čísla z obou břehů Atlantiku včera zklamala. Francouzská průmyslová výroba klesla výrazněji, než trh očekával, ale její snížení se koncentrovalo mimo zpracovatelský sektor, a tak to i ve světle velmi špatných čísel z Německa nepředstavuje tak špatnou zprávu. Na trhy více zapůsobil pokles cen amerických výrobců. Ty se v červenci snížily o 0,1 % a v meziročním vyjádření se jejich dynamika dostala pod 2 %. Zastavily tak posilování dolaru proti euru z nočních a dopoledních hodin. Kurz USD/EUR se nakonec v průběhu dne dostal až na hladinu 1,177, kde dnes ráno začne své evropské obchodování.


Polská data kurzem nezahýbou

V Polsku by měly statistici potvrdit zrychlení inflace v červenci. Zajímavější je dlouhodobější pohled na polskou inflaci. Ta by měla ke konci roku výrazně zpomalit až pod 1 % kvůli efektu statistické základny. Nicméně poté by se měla odrazit ode dna a silná mzdová dynamika a změny daňového systému by se měly postarat o zrychlení cenového růstu u českých severních sousedů.  

Kurz koruny se včera držel v úzkém pásmu pěti haléřů. Nejsilnější byla domácí měna dopoledne, když se v jednu chvíli obchodovala za 26,14 CZK/EUR. Nicméně odpoledne oslabovala a vrátila se zpět na 26,18 CZK/EUR. Zlotý i forint měly včera mírnou tendenci oslabovat. Kurz polské měny dnes své obchodování začne poblíž 4,279 PLN/EUR a maďarský forint nedaleko 305,8 HUF/EUR, doplnil Viktor Zeisel.  

(vz, jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
87.6
CEZ
576
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
890
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
950
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
902
PHILIP MORRIS CR
15300
O2 C.R.
262.5
UNIPETROL
376.5
VIG
607