Svátek má: Norbert

Byznys

Velikost textu:

Americká výnosová křivka přivolává recesi

Americká výnosová křivka přivolává recesi

Tuzemský trh práce vykáže poprvé v tomto roce nárůst podílu nezaměstnaných z důvodů sezónních pohybů.

Ilustrační foto
8. srpna 2019 - 09:45

Uvolnění trhu však přichází jen pozvolna. Maďarská inflace meziročně stagnuje na současných hodnotách. Čínský zahraniční obchod nadále odolává většímu dopadu amerických cel. Trhy se však obávají další eskalace obchodních válek a vyprodávají riziková aktiva. To dopadá jak na globální akciové trhy, tak i na regionální měny, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky.

Největší signál americké recese od roku 2007

Včerejší americké obchodování začínalo opět výrazně níže, než den předtím. Výprodeje se dotkly i dolaru a měn regionu. Naopak se dařilo tradičním aktivům bezpečných přístavů. Výnosy státních dluhopisů opět prohloubily svá současná minima. Pod vlivem nervozity z další eskalace obchodních válek a zpomalení globální ekonomiky. Rozdíl mezi výnosem tříměsíční pokladniční poukázky americké vlády a desetiletým dluhopisem se dostal v průběhu včerejšího dne na nejvíce zápornou hodnotu od roku 2007. Tento rozdíl přitom mnozí investoři považují za indikátor přicházející recese. V závěru amerického obchodování se pak situace stabilizovala.

Čínský zahraniční obchod skončil v červenci v přebytku 45 mld. USD. Navzdory očekáváním export meziročně vzrostl o 3,3 % a import nepoklesl tak silně, jak trh předpokládal. Hlavní pozornost však měla bilance obchodu s USA, kvůli které se vede současní obchodní spor mezi oběma zeměmi. Celkově přebytek vůči USA vzrostl o 11,1 % za prvních sedm měsíců roku. Omezení zavedená ze strany Spojených států se tak stále míjí účinkem, nicméně předpokládáme, že jejich dopad se dříve či později projeví vzhledem k předzásobení firem.

Německo opět na hraně recese

Průmyslová výroba v Německu v červnu oproti květnu klesla o 1,5 %, což představuje prohloubení meziročního poklesu na -5,2 % z předchozích -3,7. Zveřejněná data tak nasvědčují růstu HDP ve druhém čtvrtletí o 0,1 % s rizikem směrem dolů. To umocňuje i pokles PMI v sektoru služeb, které doposavad bránil propadu německé ekonomiky. Oficiální čísla za celou ekonomiku se dozvíme v polovině měsíce.

Nezaměstnanost pod vlivem sezónnosti vzrostla

Podíl nezaměstnaných v červenci poprvé v tomto roce vzrostl. Důvodem je hlavně sezónní příliv absolventů na trh práce. Ten začíná vykazovat známky uvolnění, které je však jen pozvolné a v nejbližší době nevyřeší problém nedostatku pracovní síly.

Koruna pod tlakem globálního výprodeje

Tuzemské maloobchodní tržby bez započtení automobilového sektorů v červnu vzrostly meziročně o 4,6 %. Výsledek tak předčil očekávání trhu a dosáhl průměru tohoto roku. Při započtení prodejů aut vzrostl meziročně pouze o 0,2 %. Slábnutí automobilového sektoru se tak projevuje napříč červnovými statistikami včetně průmyslové produkce a zahraničního obchodu.

Koruna na zveřejnění nereagovala a až v průběhu dne lehce posilovala. V závěru dne se však svezla na vlně globálního oslabení rozvíjejících se měn a dnes ráno se obchoduje na úrovni 25,77 CZK/EUR, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
92.1
ČEZ
496.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
600.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
560
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
708
PHILIP MORRIS ČR A
13420
O2 C.R.
217.5
UNIPETROL
382.5
VIG
534